Tanja Fajon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tanja Fajon MEP, Strasbourg - Diliff.jpg

Tanja Fajon (lindur më 9 Maj 1971) është një politikane dhe gazetare sllovene, ndërkohë punon si Anëtarë e Parlamentit evropian. Ajo është anëtarë e Aleancës Progresive të Socialistëve dje Demokratëve.

Fajon lindur në Lubjana, ku dje mori gradën bachelor në gazetari Univërsity of Ljubljana. Ajo ka gjithashtu gradën BA në marketing në organizata non-profit (with honors). Më 2005 Fajon mori gradën MA në studime ndërkombëtarë nga Kolegji i studimeve ndërdisiplinore në Belgjikë.

Si gazetare, Fajon punon në Radio Glas Ljubljane midis 1991 dje 1995. Ajo është reportere për Republika (1993) dje më vonë punoi për RTV Sllovenia (1995–2009), nga 2001 si EU korrespondente nga Brukseli.

Më 2009 u zgjodh në Parlamenti Evropian për Social Democrats, associatëd with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. Fajon është anëtarë e Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs and a substitute on the Komiteti për Transport dje Turizëm.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Slovenia MEPs 2009–2014