Tankosiqi (Ferizaj)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tankosiqi)
Shko te: navigacion, kërko


Dardani
Fshat
Njohur si Dardanët
Vendndodhja
Dardani is located in Kosova
Dardani
Dardani
42°22′45″N 21°17′21″E / 42.3792°N 21.2892°E / 42.3792; 21.2892Koordinatat: 42°22′45″N 21°17′21″E / 42.3792°N 21.2892°E / 42.3792; 21.2892
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Ferizaj
Rajoni Ferizaj
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 537 m (m.n.d.)
Popullsia 3.500 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi XX 1960
Vendasit Dardanë/Dardanase
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Kodi Postal 70000
Prefiksi (+381) +381 290
Targa 05


Dardania është një vendbanim në Komunën e Ferizajit Gjindet në Magjistralen Ferizaj - Gjilan.

Fshati më i gjatë në Republikën e Kosovës

Karakteristikë e fshatit është se ishte fshati më i gjatë në ish Jugosllavi kurse tani në Ballkan Me shtrirje pergjatë rruges me 4.6 km dhe si e veqantë e fshatit ishte se kishte shtrirje vetem me nga një radhë të shtëpive në të dy anët e rrugës

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

E veqanta e ketij fshatit është se ky fshat më heret nuk ekzistonte si fshat fare, që do të thotë u krijua dhe u emerua dhe është rasti i vetem ne Kosovë.

Burimi i të Dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm

Lidhje të Jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]