Tanku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leopard 2 A7 - Mbretëria e Bashkuar
Merakava - Izrael

Tanku është automjet i blinduar projektuar për të luftuar në vijën e frontit që kombinon lëvizshmërinë dhe aftësive operacionale taktike sulmuese dhe mbrojtëse. Fuqia e zjarrit ofrohet zakonisht nga një armë të kalibrit të madh-kryesore në një frëngji e rradhës së mesme dhe armë automatike, ndërsa të blindimi i rëndë, dhe gjithë-lëvizshmëria e terrenit të sigurojë mbrojtje për tankun dhe ekuipazhin e tij, duke e lejuar atë të kryejë të gjitha detyrat kryesore të trupave të blinduara në fushëbetejë.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tanks – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. ^ "Tank", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-02, marrë më 2022-12-23