Jump to content

Tanku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leopard 2 A7, Mbretëria e Bashkuar.
Merakava, Izrael.

Tanku është automjet i blinduar projektuar për të luftuar në vijën e frontit që kombinon lëvizshmërinë dhe aftësive operacionale taktike sulmuese dhe mbrojtëse. Fuqia e zjarrit ofrohet zakonisht nga një armë kryesore e kalibrit të madh në një frëngji të rradhës së mesme dhe armë automatike, ndërsa blindimi i rëndë, dhe gjithë-lëvizshmëria e terrenit të sigurojnë mbrojtje për tankun dhe ekuipazhin e tij, duke e lejuar atë të kryejë të gjitha detyrat kryesore të trupave të blinduara në fushëbetejë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Tanks – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale