Tarenti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Taranto ose Tarento [1] [2] latinisht: Tarentum;[3] greqishtja e lashtë: Τάρᾱς Tárās; greqisht: Τάραντας) është një qytet bregdetar në Pulia, Italia Jugore . Është kryeqyteti i provincës së Tarantos, duke shërbyer si një port i rëndësishëm tregtar, si dhe baza kryesore detare italiane. [4]

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taranto është një qytet i themeluar nga spartanët në shekullin e 8-të para Krishtit gjatë periudhës së kolonizimit grek, Taranto ishte ndër më të rëndësishmit në Magna Graecia, duke u bërë një fuqi kulturore, ekonomike dhe ushtarake që lindi filozofë, strategë, shkrimtarë dhe atletë si Archytas, Aristoxenus, Livius Andronicus, Heracleides, Iccus, Cleinias, Leonidas, Lysis dhe Sosibius. Në vitin 500 para Krishtit, qyteti ishte ndër më të mëdhenjtë në botë, me një popullsi të vlerësuar deri në 300,000 njerëz. [5] [6] Sundimi shtatëvjeçar i Archytas shënoi kulmin e zhvillimit të tij dhe njohjen e hegjemonisë së tij mbi kolonitë e tjera greke të Italisë jugore.

Gjatë periudhës normane, ai u bë kryeqyteti i Principatës së Tarantos, i cili mbulonte pothuajse të gjithë thembrën e Pulias .

Taranto është tani qyteti i tretë më i madh kontinental në Italinë jugore (në jug të Romës, afërsisht gjysma jugore e gadishullit italian), me shkritore të zhvilluara mirë të çelikut dhe hekurit, rafineri të naftës, punë kimike, kantier detar detar dhe fabrika të përpunimit të ushqimit. Taranto do të presë Lojërat Mesdhetare 2026 .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Taranto". Collins English Dictionary. HarperCollins. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2019. Marrë më 11 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Eric Partridge (1966). Origins: a short etymological dictionary of modern English. fq. 695. ISBN 9780710019349. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2022. Marrë më 12 dhjetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gigante, Nicola (2002). Dizionario della parlata Tarantina (në italisht dhe napoletanisht). Mandese editore. fq. 850.
  4. ^ "Port of Taranto". World Port Source. Marrë më 16 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Oppenheimer, Michael (1 janar 2002). The Monuments of Italy: A Regional Survey of Art, Architecture and Archaeology from Classical to Modern Times. Tauris. ISBN 9781860645709. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 26 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Halsey, William Darrach; Friedman, Emanuel (1 janar 1986). "Collier's Encyclopedia, with Bibliography and Index". Macmillan Educational Company. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2022. Marrë më 26 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)