Tarja Halonen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tarja Halonen

Tarja Kaarina Halonen (i lindur më 24 dhjetor 1943, Helsinki) është politikane Finlandeze. Më 1 Mars 2000 është zgjedhur si kryetare e vendit, dhe në 29 janar 2006 është rizgjedhur edhe një herë kryetare. Posti i kryetares do të përfundojë në vitin 2012. Halonen është kryetare e 11 të Finlandës, dhe e para kryetar e gjinisë femrore në vend. Ka publikuar se mund të bëhet Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]