Teatri Kombëtar Ivan Vazov

Coordinates: 42°41′39″N 23°19′35″E / 42.69417°N 23.32639°E / 42.69417; 23.32639
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

42°41′39″N 23°19′35″E / 42.69417°N 23.32639°E / 42.69417; 23.32639

Pamje e jashtme e teatrit
Një kartolinë para vitit 1926 me disa aktorë të tetarit

Teatri Kombëtar Ivan Vazov (Bullgarisht: Народен театър "Иван Вазов", Naroden Teatar "Ivan Vazov") është teatri kombëtar i Bullgarisë, si dhe teatri më i vjetër në vend dhe një nga monumentet e rëndësishme të Sofjes, kryeqytetit të Bullgarisë. Ai është e vendosur në qendër të qytetit, me fasadën përballë parkut të qytetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I themeluar në vitin 1904 nga ana e artistëve nga kompania Smiah Salza, ai u quajt fillimisht thjesht Teatri Kombëtar, para se të marrë emrin e shkrimtarit të shquar bullgar Ivan Vazov. Ai gjithashtu mbajti emrin e Krastyu Sarafov mes viteve 1952 dhe 1962. Rastësisht vepra e parë e shfaqur në të ishte e Vazov "Të humburit", kur teatri u hap në 1904. Ndërtesa neoklasike e teatrit, projektuar nga arkitektë e famshëm të teatrit vjenez Hermann Helmer dhe Ferdinand Felluner,[1] u përfundua si ndërtim në vitin 1906 dhe u hap si teatër më 3 janar 1907. Ndërtesa është dëmtuar gjerësisht nga një zjarr në vitin 1923 gjatë një feste, por u rindërtua në vitin 1929 nga arkitekti gjerman Martin Dulfer. Një shkollë teatrale u krijua si pjesë e Teatrit Kombëtar në vitin 1925. Bombardimi i Sofjes në Luftën e Dytë Botërore shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesë, por u rindërtua në vitin 1945. Një tjetër e rindërtimit është bërë në vitet 1971-1975, dhe një projekt 100,000 Euro u akorduan për restaurimin e tij në vitin 2006.[2] Teatri Kombëtar Ivan Vazov ka 750 ulëse në sallën bazë, dhe 120 dhe 70 ulëse në katet e tjera. Fasada e ndërtesës është përshkruar edhe në kartëmonedhën 50 leva, e emetuar në vitin 1999 dhe 2006.[3] Teatri ka qenë nikoqir e prodhimeve të ndryshme teatrale nga drejtorët të rëndësishme të teatrit si Lilia Abadjieva.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Цифрови Системи – първият Интернет доставчик в България. Интернет услуги, хостинг услуги, софтуерни услуги, системна интеграция". Digsys.bg. 2013-08-22. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 2015-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ BulFoto. "Реставрират Народния театър за 100 000 евро BulFoto - Интернет фотографска агенция!". Bulphoto.com. Marrë më 2015-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bulgarian National Bank. Notes and Coins in Circulation: 50 levs (1999 issue) & 50 levs (2006 issue). – Retrieved on 26 March 2009.
  4. ^ Elizabeth Schwyzer (2006-10-11). "Stormy Weather: The Tempestuous Bulgarian National Theatre Hits Town". The Santa Barbara Independent. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2016. Marrë më 2009-08-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]