Teatri i Armenisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Actress Siranush

Teatëri Armenian daton deri para kohës Romake dhe është një nga traditat më të vjetra euroaziatike teatrale.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri Armenisht i ka rrënjët e tij në teatrin e Greqisë së lashtë, dhe ishte një zhvillim i natyrshëm i ritualeve të lashta fetare, kur punësuan gusans(troubadours) profesional, për të kënduar lavde për paraardhësit e mbretit-së në vargje të gjata. Këngëtarët e vajtimeve ose aktorët e tradegjisë ishin të njohur si voghbergus, dhe ata që marrin pjesë në cermonitë festive u thirrën katakagusan (komedianë). Historia e Teatrit Real Armenë fillon në rreth viteve 70 pes. Sipas Plutarkut, i pari teatër i njohur historikisht në Armeni u ndërtua gjatë mbretërimit të Tigran të Madh. Në Dikranagert ai hapi një teatër të madh publik në vitin 69 pes, katërmbëdhjetë vjet para teatrit Pompeut, teatri i parë publik në Romë. Djali Tigran-it, Artavazd II, shkroi disa tragjedi greke, fjalime, dhe komente historike që mbijetuan deri në shekullin e dytë. Artavazd ndërtoi teatërin e dytë publik të përhershëm të Armenisë në kryeqytetin e vjetër të Artashat. Tragjeditë e Euripidit dhe komeditë e Menander janë prodhuar rregullisht atje. Ai është konsideruar si dramaturgu i parë Armen dhe drejtor i Teatrit Klasike Armen. Plutarku përmend se Bacchae e Euripidit, me regji të Artavazd, u paraqit atje në vitin 53 para Krishtit.

Trendi "Pantallonat"(aktoret femra duke luajtur rolet e burrave) infiltruan Teatri Armen kur aktorja Siranush (1857-1932) luajti rolin e Hamletit në 1902. Ajo ka luajtur role Evropiane dhe Armene, si dhe role të tjera Shekspiriane, por portretizimi i saj i Hamleti ishte një pjesë e përsëritur e repertorit të saj gjatë gjithë sundimit të saj tridhjetë-vjeçare në skenën Armene. Karriera e saj në skenën Armene ka zgjatur më shumë se e çdo aktore tjetër Armene. Ajo dhe Vahram PAPAZIAN performuan në Levon Shant-së The Emperor në 1916 kur ajo u shfaq për herë parë në skenën Tiflisit.

Një burim i madh i intelektualëve Armene në të kaluarën historike të Armenisë kanë qenë veprat e William Shakespeare.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nishan Parlakian; S. Peter Cowe (2001). Modern Armenian drama: an anthology. Columbia University Press. f. ix-x. ISBN 978-0-231-11630-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shakespeare's Plays in Armenia Edward Alexander Page [387] of 387-394

Lexime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]