Jump to content

Teatri i Dramës Ruse të Tbilisit A.S. Griboyedov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Teatri i Dramës Ruse të Tbilisit A.S. Griboyedov ( gjeorgjisht: ა. ს. გრიბოედოვის სახელობის თბილისის რუსული დრამატული თეატრი ) është një institucion masiv kulturor i vendosur në Avenue Rustaveli në Tbilisi . Teatri mban emrin e diplomatit, burrështetit dhe shkrimtarit të famshëm rus Alexander Griboyedov . [1]

Fillimi i historisë së teatrit rus në Gjeorgji daton në fillim të shekullit të 20-të. Në Tbilisi u vunë në skenë shfaqje amatore ruse; Në vitet 1830, në repertorin e qarqeve amatore nuk mungonte komedia e Aleksandër Gribojedovit " Telash nga mendja ". Më 20 shtator 1845, Guvernatori Konti MSVorontsov në Tiflis shpalli sezonin e parë të teatrit të parë rus.

Deri më 20 shtator 1846 u luajtën 104 shfaqje. Për sezonin e dytë u ftuan aktorë nga Moska dhe Shën Petersburgu, ku mori pjesë M. Shchepkin. Trupa drejtohej nga A. Yablochkin (babai i Artistit Popullor të BRSS A. Yablochkina). Sezoni u hap me shfaqjen “Agildan Kem”. Më 10 prill 1858, me ardhjen e nënkryetarit të ri, gjeneralit Nikolai Muravyov, trupa e dramës ruse, së bashku me trupën e operës dhe baletit gjeorgjian, u pushuan nga puna për mospërputhje me rregullat dhe ligjet e qeverisë cariste. Trupat ruse turistike ishin aktive në Tbilisi në vitet 1850 dhe 1860. Në vitin 1866, si rezultat i kërkesave këmbëngulëse të publikut dhe të shtypit, Teatri i Dramës Ruse filloi përsëri punën e tij. Në 1887, në shtëpinë e armenit, sipërmarrësit dhe filantropit të famshëm Esai Pitoyev (Pitoyan) u krijua një teatër me një audiencë prej 300 vendesh. Kështu lindi “Shoqëria e Aktorëve” në Tbilisi.

Në vitin 1898 filloi ndërtimi i godinës së teatrit për “Shoqërinë e Aktorëve”. I. Për të realizuar këtë qëllim, Pitoyev ftoi arkitektin e famshëm A. Shimkevich. Pjesa e fundit e ndërtesës është ndërtuar në stilin barok. Salla ishte menduar për 810 vende. Artistët më të mirë italianë u ftuan për të dekoruar fasadën dhe brendësinë e ndërtesës. Mobiljet, pasqyrat, qilimat, llambat dhe detaje të tjera të brendshme janë importuar nga Evropa dhe janë bërë në një kopje. Më 8 shkurt 1901, sezoni i parë i teatrit "Actors Society" u hap me komedinë " Ağildan bala ".

Në vitin 1902, Shoqata Armene e Aktorëve filloi veprimtarinë e saj në ndërtesën e teatrit. Që nga viti 1921, teatri quhet Teatri Akademik Shtetëror i Tbilisit me emrin Shota Rustaveli.

Në fund të shekullit të 19-të, regjisorë gjenialë të teatrit rus si Mikhail Shepkin dhe Vsevolod Meyerhold punuan në teatër.

Krijimi i teatrit rus

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
"Kholstomer" luajnë në skenën e teatrit

Në 1915, një trupë ruse u krijua në teatër. Në 1921, emri u ndryshua në Teatri Akademik Rus. Në vitin 1926 u krijua Teatri i Punëtorëve të Tiflisit (TFT) nën udhëheqjen e Vladimir Zakharovich Schweitzer (V. Pesimist), i cili ekzistonte deri në vitin 1930. Sidoqoftë, përkundër kësaj, u ngrit çështja e krijimit të një Teatri të përhershëm të Dramës Ruse në Tbilisi.

Në shtator 1932, Komisariati Popullor Gjeorgjian i Arsimit nxori një vendim për krijimin e Teatrit Shtetëror të Dramës Ruse të Tbilisit (TDRDT). Trupa e teatrit u formua nga stafi i Shtëpisë Tbilisi të Ushtrisë së Kuqe dhe u kompletua me artistë nga qytete të ndryshme të BRSS. Në mungesë të ndërtesave, sezoni i parë i TDRDT funksionoi në ambientet e ish Shtëpisë së Ushtrisë së Kuqe Tbilisi.

Kote Marjanishvili, drejtori i teatrit të dytë gjeorgjian, një punëtor i madh teatror, ishte i ftuar për të vënë në skenë shfaqjen e parë. Më 3 nëntor 1932, TDRDT hapi sezonin e parë me shfaqjen e Maxim Gorkin "Underneath". Ngjarja e dytë e madhe ishte vënia në skenë e dramës “Dostum” të N. Pogodinit nga regjisori i shquar i Moskës A. Popov. Fatkeqësisht, teatri pati një sërë shfaqjesh të pasuksesshme dhe jokonsistente. Kjo tregoi se teatri ka nevojë për një drejtor të vetëm artistik.

Teatri Rus hapi sezonin e tij të dytë në fillim të nëntorit 1933. Teatri u zhvendos në një ndërtesë të re, trupa u mbush me aktorë dhe regjisorë të rinj. Drejtori dhe drejtori i ri artistik Konstantin Shah-Azizov, një nga themeluesit e Teatrit të Spektatorëve të Rinj Ruse të Tbilisit, i përqendroi të gjitha përpjekjet e tij në ngritjen e nivelit artistik të TDRDT. Sezoni i dytë ishte vërtet i frytshëm dhe përcaktoi fytyrën krijuese të teatrit rus. Rezultati kryesor i dy sezoneve të para ishte krijimi i një teatri të përhershëm rus në Gjeorgji, duke zëvendësuar kolektivët sezonalë të teatrit rus. Në tetor 1934, Teatri Shtetëror i Dramës Ruse i Tbilisit u emërua pas ASGriboyedov. Në kthim, skuadra e filloi sezonin më 12 dhjetor 1935 me V. Bragin (Chatsky), I. Osipov (Famusov), me pjesëmarrjen e K. Dobzhinsky (Skalozub) u hap me shfaqjen "Agildan Kem" vënë në skenë nga A. Rubin.

Kolektivi i teatrit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisorët A.Ridal, A.Rubin, V.Karpov, A.Smeyanov, A.Avgustov, artistët V.Ivanov, B.Loktin, V.Roberg, I. Shtenberg, E. Dontsova punoi në Teatrin Griboyedov. Në teatër u shfaq një ekip i shkëlqyer aktorësh: L. Vrublevskaya, B. Beletskaya, E. Evstratova, O. Kutyreva, N. Martynova, E. Satina, A. Semyonova, N. Shelekhova, M. Belousov, V. Bragin, K. Gardin, P Donetski, A. Lipnitsky, K. Myufke, I. Osipov, A. Smiranin, Y. Maksimova dhe të tjerë. Pastaj N. Burmistrova, T. Belousova, P. Luspekayev [2] D. Slavin, I. Rusinov, M. Pyasetsky, Yu. Shevchuk, V. Zakharova, Archil Gomiashvili, I. Izlobin, Ariadna Shengelaya, V. Semina, A. Levin, M. Ioffe, B. Kazinets, L. Karlova, L. Krylova, D. Sikharulidze, E. Kukhaleishvili, E. Baikovski, E. Kilosanidze, S. Golovina, Z .Grigoryan dhe të tjerë. kanë lënë gjurmë të ndritshme në teatër.

Pllakat përkujtimore iu kushtuan katër gjenive që punuan në teatër në Fojerin e Madh të Teatrit Griboyedov. Bëhet fjalë për Vsevolod Meyerhold, Kote Mardjanishvili, Pyotr Fomenko dhe Aleksander Tovstonogov.

Teatri në kohët moderne

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për momentin, drejtimi artistik i teatrit kryhet nga Avtandil Varsimashvili, fitues i Çmimit Shtetëror të Gjeorgjisë, AKMardjanishvili, Kalorës i Urdhrit të Miqësisë (Rusi), Kalorës i Urdhrit të Nderit (Gjeorgji). Politika e repertorit të teatrit synon të popullarizojë dramën klasike ruse. Në vitin 2013, teatri shpalli "Stinët e klasikëve rusë".

Në vitin 2013, teatri mori çmimin Ylli i Teatrit në nominimin "Teatri më i mirë rus jashtë vendit" dhe Grand Prix i Kalorësit të Artë të Forumit XI Ndërkombëtar të Teatrit për shfaqjen "Kholstomer" të A. Varsimashvili. Shfaqjet e realizuara vitet e fundit kanë sjellë një reagim të madh publik. Teatri është lider në numrin e turneve midis teatrove gjeorgjiane në një vit. Ai në mënyrë aktive bën turne dhe merr pjesë me sukses në festivalet ndërkombëtare teatrore që mbahen në vendet e huaja të afërta dhe të largëta.

  1. ^ Большая советская энциклопедия.
  2. ^ "Тбилисская биография героя «Белого солнца пустыни» Верещагина". Arkivuar nga origjinali më 2019-10-22. Marrë më 2021-10-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)