Teatri në Azerbajxhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arshin mal alan artists. Azerbaijan opera and balet theatre.jpg

Teatri i Azerbajxhanit (azerbaijani: Azərbaycan teatrı) - është një art teatrale i njerëzve të Azerbajxhanit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

National "Kos-kosa" show. Painter Azim Azimzade, 1930

Elementet e veprimit teatrore janë në shumë lloje të krijimtarisë njerëzve të Azerbaijani - në lojëra ("gizlanpach" - fshehin dhe të kërkojë "kosaldigach" - lojë polo), lojë këngë ("kepenek" - butterfly "banovsha" - violet), traditat e dasmës ("Nishan" - fejesa, "duvakhgalma" - duke marrë velin nuses, "lodër" - e dasmës) dhe festat ( "Nowruz" - pranverë të vijnë ", kev-sej" - përgatitja për dimër). [1] Kërcim kolektive mashkullor "yally", performanca e skomorokhs, kandirbazs (litar-rrethoresh), mukhraduzds dhe mukhrabazs, sspektakle e dervishëve dhe gjarpërinjte e magjistarëve janë forma fillestare e spektakleve teatrale. I njohur gjerësisht nga skena kombëtare të tilla si "Kosa-Kosa", "Garavelli", "Shah Selim", "Kechal pahlavan" (Bald koka e fortë), "Jeyran khanim" (znj Jeyran), "Maral oyunu" (lojë dreri) "Kaftarkos" (Hyena), "Khan-khan" (të parë dhe gjykatës), "Tapdig Choban" (Shepherd Tapdig) dhe "gardash Tenbel" (vëllai Lazy) ishin të një rëndësie të madhe në formimin e teatrit Azerbajxhanit Kombëtare. "Arasi Kilim" (Nga qilim) teatër kukullash, në të spektakleve të cilat janë tallur paraqitjet e shëmtuara të jetës së përditshme, pabarazisë dhe padrejtësisë sociale, është një lloj i lashtë i artit Azerbajxhanit teatrale. Spektaklet fetare-mistike u përhapur gjerësisht në Mesjetë. Dramatizuar "Shabih" traditë, e cila u mbajt në përgjithësi në hidhëruar muaji Muharrem, është një prej spektakleve si kjo.

Teatri Muzikor Azerbaizhanas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahmed Agdamski duke luajtur Leyli. Leyli and Majnun opera

Popullariteti i teatrit në mesin e kombit dhe zhvillimin e instrumenteve të Azerbajxhanit kombëtare favorizuar formimin e një formë të re të artit teatral - teatër muzikor.Imazhet piktoreske të poezive të tilla si "Leyli dhe Majnun" nga Fuzuli dhe "Farhad dhe Shirin" nga Navai janë shfaqur në 1897-1898, në Shkarko dhe në 1901-1902, në Baku.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ БСЭ. Азерб. ССР. Театр и кино. стр. 479