Jump to content

Tennessee Williams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tennessee Williams
Williams më 1965
U lind më26 mars 1911
Columbus, Mississippi, SHBA
Vdiq më25 shkurt 1983
New York, SHBA
KombësiaAmerikan
Gjinitë letraredramë

Lanier Thomas Williams III, (Columbus, 26 mars 1911 - New York, 25 shkurt 1983) është dramaturgu më i njohur amerikan. I njohur më mirë me pseudonimu Tennessee Williams.

Çmimin Pulitzer e mori dy herë, në vitin 1948 dhe 1955

Dramat më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Battle of Angels (1940)
  • The Glass Menagerie (1944)
  • A Streetcar Named Desire (1947)
  • Summer and Smoke (1948)
  • The Rose Tattoo (1951)
  • Cat On a Hot Tin Roof (1955)
  • Sweet Bird of Youth (1959)
  • The Night of the Iguana (1961)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tennessee Williams tek IMDb