Teodor Pangallo (Gjeneral)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teodor Pangallo (1920)

Teodor Pangallo (greqisht: Θεόδωρος Πάγκαλος, 11 janar 1878 – 26 shkurt 1952) ka qene një ushtarak dhe politikan Grek me prejardhje arvanitas.

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pangallos është lindur ne ishullin Kullur. Familja e tij ishte gjak arvanitase dhe i përkiste grupit te luftëtareve arvanitase ne revolucionin grek, me Janaqi Meleti Haxhimeleti, kurse na ana e tjatit vinte nga një familje aristokrate nga ishulli Kea.

Në pushtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas këtij rregulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]