Teqeja halevite (Berat)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teqeja haleviteBerati është një nga teqetë me te bukura ne Ballkan.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Duhet te jete e ndërtuar ne vitin 1600.

Përshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Teqeja qëndron ne një cep te oborrit qe qëndron edhe xhamia dhe qendra e monumenteve te kulturës ne Berat.

Ka fotmr katrore dhe i mungon një salle.

Ne faqete murit nga zbulimet e vogla delk se ka qene gjithë sipërfaqeje me shkrime.

Ne balle ka një Vule te sulltanit te përndritshëm.

Brenda ndodhet një ballkon kur rrinin muzikantet.

Është e pikturuar me një art te barokut ballkanik.