Terezija Stoisits

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Terezija Stoisits, 2006

Terezija Stoisits [   ] (* 14. Nëntor 1958 në Stinatz / Stinjaki, Burgenland ) është një politikane austriake e të Gjelbërve . Para se të largohej nga Këshilli Kombëtar në fund të Qershorit 2007 për shkak të zgjedhjes së saj si Ombudsman, ajo ishte anëtarja më e gjatë e të Gjelbërve në Parlamentin Austriak.

Arsimi dhe profesioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terezija Stoisits u rrit si një kroate e Burgenlandit me gjuhët gjermane dhe kroate në Stinatz / Stinjaki në Burgenlandin jugor. Ajo ndoqi shkollën fillore dhe të mesme dhe morri maturën në 1977 në shkollën e mesme në Güssing . Më pas filloi studimet për drejtësiUniversitetin e Vjenës, të cilën e perfundoi në vitin 1985 me gradën akademike Mag Iur. Kreu vitin e saj në gjykatë dhe më pas u transferua në Ministrinë Federale për Arsimin, Artin dhe Sportin.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stoisits, Vjenë 2010

Stoisits u zhvendos në janar. nëntor 1990 në Këshillin Kombëtar të Austrisë dhe midis 1992 dhe 1996 ishte anëtar i komitetit ekzekutiv federal të të Gjelbërve. Ajo ishte në kryesinë e partisë për landin e 10. të Gjelbërve për grupet etnike dhe migrantët, si dhe drejtësia parlamentare, pakica, migracioni, të drejtat e njeriut dhe zëdhënësja e mediave për të Gjelbrit. Për më tepër, ajo ishte anëtare e Konventës së Austrisë, një anëtare e delegacionit austriak në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në vitin 2000, një anëtare e Bordit për Kuratoriume të Fondit Kombëtar të Republikës së Austrisë dhe një anëtare e bordi i administruesve të fondit të pajtimit.

Në datën 30 Në qershor 2007 ajo dha dorëheqjen nga Këshilli Kombëtar, së fundmi ishte anëtare e Kushtetutës, Drejtësisë, Punëve të Brendshme, Kulturës, Ombudsmanit dhe Komitetit të Mbrojtjes Kombëtare. Nga XXI. Periudha legjislative (18. nëntor 1999 deri më 19. dhjetor 2002) ajo ishte gjithashtu kryetare e Komitetit të të Drejtave të Njeriut. Pasi u largua nga Këshilli Kombëtar, ajo mori detyrën 1. korrik 2007 si politikani i parë i gjelbër pozicioni i ombudsmanit, të cilin ajo e mban deri në datën 30 qershor 2013 . [1]

Në tetor 2013 ajo u kthye në Ministrinë e Arsimit si një nëpunëse civile në rolin e koordinatores së të drejtave të njeriut dhe që nga shtatori 2015 si përfaqësuese për refugjatët në shkollë. [2] Që nga dhjetori 2019 ajo ka qenë kryetare e Institutit Vjenë Wiesenthal për Studime të Holokaustit (VWI) .

Gjatë kohës së saj si anëtare e parlamentit, Stoisits iu përkushtua kryesisht çështjeve të pakicave, të drejtave të njeriut, migrimit dhe drejtësisë dhe u bë e njohur në parlament për përdorimin e fjalëve Burgenland-Kroate "Dobar dan, poštovane dame i gospodo" ("Përshëndetje, të dashur Zonja dhe Zotërinj ”).

Në dhjetor 1993, Terezija Stoisits ishte adresa e një letre bombe nga bombarduesi i motivuar racisht Franz Fuchs . Meqenëse bomba u zbulua me kohë, ajo nuk shpërtheu.

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në vitin 2002 ajo u dha Medaljen Friedrich Torberg nga Israelitische Kultusgemeinde Wien.
  • Në vitin 2013 ajo u vlerësua me Medaljen e Madhe të Nderit të Argjendtë në Shirit për Shërbimet ndaj Republikës së Austrisë nga Presidenti Federal Heinz Fischer .
  • Në vitin 2020 asaj iu dha Dekorimi i Artë i Nderit për Shërbimet ndaj Shtetit të Vjenës nga Kryetari i Bashkisë dhe Guvernatori i Vjenës Michael Ludwig . [3]

Stoisits dhe shqiptarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonja është shquar për mbrojtjen e intersave të Kosovarëve kur Kosova ende nuk ishte çliruar madhe edhe me vonë dhe ka vizituar Shqipërinë në zgjedhjet e para demokratike

Private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terezija Stoisits ka një djalë dhe jeton në një partneritet civil me Bruno Aigner (ish-zëdhënësi i Presidentit Federal Heinz Fischer).

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Andreas J. Obermaier: Shpimi i palodhur i pllakave të forta. Gjurmët parlamentare të Terezija Stoisits 1990–2007. Me kontributet e Anton Pelinka dhe Günther Schefbeck. Planet-Verlag, Vjenë 2010, ISBN 978-3-902555-22-9

Lidhje në internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet në fund të faqes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mag. Terezija Stoisits Website des Österreichischen Parlaments. Abgerufen am 5. Juli 2017.
  2. ^ orf.at - Terezija Stoisits steigt aus Politik aus. Artikel vom 5. Juli 2017
  3. ^ . Gabim Lua: bad argument #2 to 'formatDate' (not a valid timestamp). https://burgenland.orf.at/stories/3034673/. Marrë më Gabim Lua: bad argument #2 to 'formatDate' (not a valid timestamp).. Parametri i panjohur |month= është injoruar (Ndihmë!); Burimi ka parametra të panjohur: |day= dhe |deadurl= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date=, dhe |archivedate= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)