Terra Alta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Terra Alta
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Gandesa
Komuna më e madhe Gandesa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 740 km2
Popullsia 12196 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Terra Alta është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 12196 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 740 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arnes, Batea, Bot, Caseres, Corbera d'Ebre, La Fatarella, Gandesa, Horta de Sant Joan, El Pinell de Brai, La Pobla de Massaluca, Prat de Comte, Vilalba dels Arcs

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]