Territoret Veri-Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Territoret Veri-Perëndimore (kthjellim).


Territoret Veri-Perëndimore
Stampa:En Northwest Territories
Stampa:Fr Territoires du Nord-Ouest
—  territor  —
stema_figuraFlag of the Northwest Territories.svg
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Yellowknife
Gjuha zyrtare Chipewyan, cree, dogrib, Frëngjisht, Anglisht, gwich'in, inuinnaqtun, inuktitut, inuvialuktun, slavey
Guvernatori Tony Whitford zgjedhur më 29 prill 2005
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°27′17″V 114°22′35″P / 62.45465°V 114.37647°P / 62.45465; -114.37647 (Territoret Veri-Perëndimore)Koordinatat: 62°27′17″V 114°22′35″P / 62.45465°V 114.37647°P / 62.45465; -114.37647 (Territoret Veri-Perëndimore)
Sipërfaqja 1.346.106 km2
Popullsia 42.940 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates" (në anglisht). Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.
Dendësia 0,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 15 korrik 1870
Zona Kohore UTC-7
Kodi Postar X0, X1 (prefiksi)
NT (kodi)
www.gov.nt.ca/

Territoret Veri-Perëndimore është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1346106 km² dhe popullsi 42940 banorë.[1] dhe është themeluar më 15 korrik 1870. Yellowknife është kryeqëndra e provincës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në