Territori i Gjirit të Jervisit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Territori i Gjirit të Jervisit
Vendndodhja e Territorit të Gjirit të Jervisit në Australi
Vendndodhja e Territorit të Gjirit të Jervisit në Australi
VendiStampa:Country data AUS Australia
Ndarja nga Uellsi i Ri Jugor1915
Qeveria
 • TrupiAdministrata e Gjirit të Jervisit
AdministrataDepartamenti i Infrastrukturës, Transportit, Zhvillimit Rajonal dhe Komunikacionit
Sipërfaqja
 • Gjithsej67,8 km2 (262 sq mi)
Popullsia
 (2016)
 • Gjithsej391
 • Dendësia5,8/km2 (150/sq mi)
Zona kohoreUTC+10:00 (AEST)
 • Verës (DST)UTC+11:00 (AEDT)
Kodi postar
2540

Territori i Gjirit të Jervisit (Anglisht: Jervis Bay Territory) është një territor i brendshëm[1] i Australisë. Ajo u krijua në vitin 1915 nga një pjesë e Uellsit të Ri Jugor,[2][3] në mënyrë që të mundësonte hyrjen në det të Territorit të Kryeqytetit Australian (ACT) pa dalje në det.[4]

Ai administrohej nga Departamenti i Brendshëm (dhe më vonë nga Departamenti i Territorit të Kryeqytetit) sikur të ishte pjesë e ACT, megjithëse ka qenë gjithmonë një territor i veçantë i Komonuelthit. Perceptimi se ai është pjesë e ACT rrjedh nga fakti se sipas kushteve të Aktit të Pranimit të Territorit të Gjirit të Jervisit 1915, ligjet e ACT zbatohen për Territorin e Gjirit të Jervisit.[8] Në vitin 1989, kur ACT arriti vetëqeverisjen, Departamenti i Arteve, Sportit, Mjedisit, Turizmit dhe Territoreve mori përgjegjësinë për administrimin e JBT-së dhe që atëherë është administruar nga departamente të ndryshme të Komonuelthit përgjegjës për territoret.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Acts Interpretation Act 1901, Section 2B
  2. ^ Jervis Bay Territory Acceptance Act 1915
  3. ^ "Seat of Government Surrender Act (NSW) Act 9 of 1915". This document, assented to by the Governor-General in 1915, provided for the transfer of 28 square miles of land at Jervis Bay to the Commonwealth, in addition to the areas surrendered under the Seat of Government Acceptance Act 1909 and the Seat of Government Surrender Act 1909. (në anglisht). Museum of Australian Democracy. Marrë më 17 janar 2013.
  4. ^ "Jervis Bay area Most Suitable for Commonwealth Purposes". A portion of land at Jervis Bay was included in the Federal Capital Territory to provide a seaport for Australia's only inland capital. (në anglisht). Museum of Australian Democracy. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2013. Marrë më 17 janar 2013.