Jump to content

Tessa Thompson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

c

Tessa Thompson

Tessa Lynn Thompson [1] (lindur më 3 tetor 1983) është një aktore amerikane, këngëtare dhe kompozitore. Roli i saj ishte në filmin e pavarur të Tina Mabry , Mississippi Damned (2009). Ajo fitoi njohje të mëtejshme për rolet kryesore të saj si Nyla Adrose në filmin dramatik " Color For Girls" (2010), aktivist i të drejtave civile Diane Nash në filmin dramatik historik Selma (2014), Bianca Taylor në filmin dramë të sportit Creed (2015) vazhdim Creed II (2018), Valkyrie në film superhero Thor: Ragnarok (2017), Josie Radek në science-fiction film horror Annihilation (2018), dhe Detroit në science-fiction komedi film Na vjen keq të shqetësojë ty (2018).

Në televizion, Thompson ka luajtur si Jackie Cook në dramën misterioze Veronica Mars (2005-2006), Sara Freeman në periudhën e dramës kriminale Bakër (2012-2013), dhe Charlotte Hale në thriller shkencore HBO Westworld (2016-pranishëm ).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thompson u lind më 3 tetor 1983, në Los Anxhelos , Kaliforni . [2] Ajo u rrit në mes të Los Angeles dhe Brooklyn , Nju Jork. [3] Babai i saj, këngëtar-kompozitor Marc Anthony Thompson i kolektivit muzikor Genius çokollatë, Inc. , [3] është Afro-panamez origjinë, [4] , ndërsa nëna e saj është me origjinë evropiane dhe meksikane. [5] Ajo ndoqi shkollën e mesme Santa Monica dhe më pas Kolegjin Santa Monica , ku studioi antropologji kulturore . [6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thompson në vitin 2014

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Thompson bëri debutimin e saj në skenën profesionale në prodhimin e The Tempest të kompanisë Shakespeare të grave në Los Anxhelos. Në vitin 2003, Thompson u shfaq si Juliet në Romeo dhe Juliet: Antebellum New Orleans, 1836 me Teatrin @ Boston Court në Pasadena të Kalifornisë, e cila i dha asaj një nominim NAACP Theatre . [6]

Në 2016, Thompson u shfaq në garën off-Broadway të Lydia R. Diamond luajnë Smart People në Teatrin e dytë të skenës , ku luan së bashku me Mahershala Ali , Joshua Jackson dhe Anne Son. [7]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thompson bëri paraqitjen e saj të parë televizive në një episod të vitit 2005 të serisë CBS Cold Case në rolin e një lezbike nga vitet 1930. Në të njëjtin vit, ajo u bë e famshme ndërsa ajo u ul në rolin e Jackie Cook në serialin e dramës Veronika Mars UPN / CW , ku luante një seri të rregullt sezonesh. [6] [5] Në vitin 2006, ajo u shfaq në dramën mjekësore të ABC -së Gray's Anatomy . Në vitin 2007, ajo ishte një pjesë e hedhur në dramën afatshkurtër të CW Hidden Palms , duke portretizuar Nikki Barnes. Ajo ka punuar në rolet e yjeve të ftuar në Jeta dhe Praktika Private , dhe u shfaq në sezonin e katërt të Heronjve .

Në vitin 2010, ajo kishte një rol të ftuar si gruaja e një detektivi në Detroit 187 . Në vitin 2012, ajo kishte një rol të ftuar si vajza e Gavin Doran, Sasha, në 666 Park Avenue . Në vitin 2013, ajo luajti në serialin e parë të bakrit të BBC America . [6] [8] Në vitin 2016, ajo filloi një rol kryesor në serinë dramatike të HBO -së , Westworld, si drejtoreshë e bordit Charlotte Hale.

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thompson me Sylvester Stallone dhe Michael B. Jordan promovojnë Creed në 2015

Shfaqja e parë e filmit të shkurtër të Thompson ishte në xhirimin e filmit horror të vitit 2006, kur një i huaj thirret duke luajtur rolin e Scarlett. Thompson u pa tjetër përballë Mary Elizabeth Winstead në filmin vallëzimi Bëni të ndodhë në 2008.

Në vitin 2010, Thompson u shfaq në adaptimin e skenës së Tyler Perry për vajzat me ngjyrë , pasi ajo iu drejtua direkt Perry për të qënë pjesë e filmit. [6] Në vitin 2014, ajo luajti si Samantha White në Justin Simien 's Sundance - komedi Të nderuar të Bardhë Njerëzit . Në të njëjtin vit, Thompson luajti si aktiviste e të drejtave civile Diane Nash në Martin Luther King Jva Ava DuVernay Selma biopik. [9] Në vitin 2015, ajo u shfaq në Ryan Coogler 's Rocky vazhdim Creed , [5] dhe në Nate Ruess ' film të shkurtër Grand romantike . [10]

Në prill 2016, Thompson ishte pjesë e kastit Valkyrie [11] në Marvel Universe Cinematic film superhero Thor: Ragnarok , i cili u shfaq më 3 nëntor, 2017. [12] Më pas ajo u shfaq në filmin horror " Annihilation" , i cili u lancua më 23 shkurt 2018. Në qershor 2017, Thompson u hodh në komedinë science-fiction Sorry for Bother You , [13] cila u lirua më 6 korrik 2018. [14] Ajo përsëriti rolin e saj si Bianca Taylor në Creed II , e cila u lirua më 21 nëntor 2018. [15]

Ajo gjithashtu do të ketë një rol starring në Men In Black me spin-off film, Men In Black: International . Filmi, i cili e bashkon atë me Thor: Ragnarok bashkë-yll Chris Hemsworth , është vendosur për lirim më 14 qershor 2019. [16] [17]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thompson është gjithashtu një këngëtare-kompozitore. Ajo në të kaluarën ka qenë një anëtare e Los Angeles me bazuar në shpirtin elektro indian Kap një fantazmë , [18] [19] [20] dhe ka kontribuar në soundtracks për Creed dhe Creed II , për të cilin ajo ka bashkë-shkruar dhe ka kryer disa këngë me producentin Moses Sumney . [21] [22]

vit titull rol Shënime
2005 Rasti i Ftohtë Wilhemina "Billie" Doucette Episodi: "Miqtë më të mirë"
2005-2006 Veronica Mars Jackie Cook Roli kryesor (12 episode)
2006 Grey's Anatomy Camille Travis Episodet: "Përkeqësimi i Luftës ose Përgjigja e Fluturimit", " Humbja e Besimit Tim "
The Initiation of Sarah Esme Filmi TV
2007 Palms fshehur Nikki Barnes Roli kryesor (7 episoda)
2008 jetë Liza Episodi: "Trapdoor"
2009 mendor Lainey Jefferson Episodi: "Linjat në Rërë"
Praktika private Zoe Episodet: "Juaj, Mine & Ours", "Strange Bedfellows"
Heroes Rebecca Taylor Episodet: " Verbëri Hysterical ", " Attractors Strange ", " Shadowboxing "
Tre Rivers Penelope Kirkell Episodi: "Një rrotull i zare"
2010 midis femër Filmi TV
Blue Belle blu Roli kryesor (5 episoda)
2010-2011 Detroit 1-8-7 Lauren Washington 3 episoda
2011 Jashtë Harta Sydney Episodi: "Një kohë mjekësore"
Rizzoli & Isles Agjenti i FBI-së Anna Farrell Episodi: "Ai nuk është i rëndë, ai është vëllai im"
2012-2013 666 Park Avenue Sasha Doran Roli i përsëritur (5 episoda)
bakër Sara Freeman Roli kryesor (22 episode)
2016 BoJack kalorës Tanisha (zëri) Episodi: "Dashuria dhe / ose martesa"
2016-prezent Westworld Charlotte Hale Roli kryesor
2018 Portlandia mur rrethues Episodi: "Rruga e Rose"
Të dashur bijtë e njerëzve Rikki Carter Episodet: "Vëllimi 2: Kapitulli V", "Vëllimi 2: Kapitulli X"
 1. ^ "Tessa Thompson". Familysearch.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Tessa Thompson". TVGuide.com. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Thompson in Morgan, Kai (5 maj 2014). "Exclusive: Tessa Thompson on varied dreams and effecting change". EmbraceYouMagazine.com. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2016. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Tessa Thompson On Her Blackness - Essence". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c Zakarin, Jordan (29 dhjetor 2014). "Tessa Thompson on Selma, Dear White People, and Her Breakthrough Year". Yahoo! Movies. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2016. Marrë më 10 prill 2017. ...a Panamanian father and half Mexican, half white mother. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d e Behrens, Deborah (11 korrik 2012). "Tessa Thompson Returns to Shakespeare as Rosalind". @ This Stage (LA Stage Alliance). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Past Shows – Season 37". 2econdStageTheatre.com. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "BBC - BBC America's first original drama, Copper, to premiere August 19 - Media Centre". www.bbc.co.uk (në anglishte britanike). Marrë më 17 korrik 2018.
 9. ^ Grigg-Spall, Holly (n.d.). "Tessa Thompson". IssueMagazine.com. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Ruess, Nate. "The Grand Romantic Chapter 1 debut". Apple Music Connect. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Strom, Marc (20 maj 2016). "Marvel Studios Confirms Stellar New Cast Members of the Highly Anticipated 'Thor: Ragnarok'". Marvel.com. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2017. Marrë më 20 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Busch, Anita (11 prill 2016). "Tessa Thompson Joins The Marvel Universe In 'Thor: Ragnarok'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2017. Marrë më 10 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Busch, Anita (15 qershor 2017). "Tessa Thompson, Lakeith Stanfield, Steven Yeun To Star In 'Sorry To Bother You'". Deadline Hollywood. Marrë më 19 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Blistein, Jon (17 maj 2018). "Watch Lakeith Stanfield Make Millions With 'White Voice' in Wild 'Sorry to Bother You' Trailer". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2018. Marrë më 19 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kroll, Justin (11 dhjetor 2017). "Steven Caple Jr. to Direct 'Creed 2' Starring Michael B. Jordan and Sylvester Stallone (EXCLUSIVE)". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 18 prill 2018.
 16. ^ Kit, Borys (21 mars 2018). "Tessa Thompson to Join Chris Hemsworth in 'Men in Black' Spinoff (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 18 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Chitwood, Adam (5 dhjetor 2018). "The 'Men in Black' Reboot Is Titled 'Men in Black International'". Collider (në anglishte amerikane). Marrë më 5 dhjetor 2018.
 18. ^ "'Dear White People' Star Tessa Thompson Spills About Her Secret Music Career". Billboard. Marrë më 25 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Caught a Ghost Talk Tour and Upcoming Album Human Nature {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Tessa Thompson and Jesse Nolan Make Music Magic in Caught A Ghost". ELLE (në anglishte amerikane). 2014-01-20. Marrë më 25 nëntor 2018.
 21. ^ Brayson, Johnny. "Watch Tessa Thompson Explain Her Inspiration For The Songs She Wrote For 'Creed 2'". Bustle (në anglisht). Marrë më 25 nëntor 2018.
 22. ^ Lee, Chris. "How Rihanna Inspired Tessa Thompson's Creed II Character". Vulture (në anglisht). Marrë më 25 nëntor 2018.