Tetra Pak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tetrapak logo.

Tetra Pak është një kompani suedeze për përpunimin dhe paketimin e produkteve ushqimore. Ajo u themelua në vitin 1951 në Lund, Suedi, nga Rausing Ruben. Ajo ishte Erik Wallenberg i cili e shpiku paketën tetrahedral, i njohur sot si Tetra Classic. Kompania është pjesë e grupit Tetra Laval i cili përfshin gjithashtu Sidel - që specializohen në shishe PET - dhe DELAVAL, një prodhues të bujqësisë makineri për bulmetore dhe përpunimin e ushqimit pajisjeve.

Hans bijtë Ruben Rausing dhe Gadi Rausing u Tetra Pak nga 1954 deri 1985, ndërtimit të kompanisë nga një biznes familjar të vogël me gjashtë të punësuar me kohë të plotë, në vitin 1954, në një nga korporatat më të mëdha të Suedisë. Në vdekjen e tij në vitin 1983, Ruben Rausing ishte personi më i pasur i Suedisë.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Risi Tetra Pak është në fushën e paketimit pa mikrobe të lëngshme ushqimore të cilat, kur kombinohet me ultra-temperaturë të lartë e përpunimit (UHT), lejon ushqim të lëngët për të paketuar dhe ruajtur në kushte temperaturën e dhomës për deri në një vit. Kjo lejon për mallrat që prishen shpejt që të ruhen dhe të shpërndahen në distanca më të madhe pa pasur nevojë për një zinxhir të ftohtë.

Produkte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produkt i parë Tetra Pak ishte një kartoni letër e përdorur për ruajtjen dhe transportimin e qumështit. Produkti i parë ishte një paketë në formën e një piramide trekëndëshi (ose tetrahaedron), i quajtur Classic Tetra.

Ruben Rausing dhe ekipi i tij kishte punuar në hartimin Classic Tetra që nga viti 1944, dhe nga 1952 e përsosën teknikat për të bërë kartona të tij plotësisht hermetik, duke përdorur një sistem të kartonit plastike mbuluar. Këto kartona fillestare ishin tetrahaedral, duke çuar në emrin e kompanisë, që rrjedhin nga "katër" në gjuhën greke. E para Paketa Classic Tetra u nis në 1952, dhe në vitin 1963 kompania futi Tetra Brik, një kuti kartoni drejtkëndëshe në formë të kubit.

Më vonë, Tetra Pak nisur formate tjera të paketimit të tilla si pykë Tetra (pykë formë), Tetra Prisma (raundi tetëkëndësh), dhe Tetra Fino (xhep-formë). Tetra Pak gjithashtu prodhuar sistemet e tjera jo pa mikrobe paketimit - duke përfshirë Tetra Rex (Gable-top), Tetra Top (letër dhe plastike formohem në një), Tetra Brik (foldable letër / alumini enë), dhe tani të ndërpritet Tetra King. Inovacione të kohëve të fundit kanë parë futjen e kuti letre laminuara për perime si një alternativë për mallrat e konservuar. Është pohuar se ky produkt të ri, Tetra Recart, lejon për përpunimin më delikate e perimeve se lejeve canning.

Që prej rreth 2007, disa kantinat e verës kanë filluar të shesin verëra në 500 ml dhe 1 l Tetra paketa Prisma pa mikrobe me kapele vidë reclosable. Edhe pse papërshtatshëm për afat-gjatë magazinimit ose plakjen e verërave, ata kursejnë peshë dhe hapësirë ​​dhe për të eleminuar shqetësimet e shishe qelqi dispozicion, duke kursyer paratë e konsumatorëve.

Të biznesit dhe të konkurrencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri kohët e fundit kompania ka mbajtur një monopol në Kinë, por në mes të vitit 2000, pak Tetra monopol ishte thyer. Një furnizues alternativë të quajtur Paketimi Greatview pa mikrobe me seli në Pekin me kapacitet 18 miliardë e saj pako vjetore, do të mbajë afër 12 miliardë paketat në 2011. Greatview shet nën Pak emrin tregtar Tralin, dhe kishte një pjesë rreth 9,6% të tregut të vëllimit në Kinë në vitin 2009. Kompani të tjera të prodhimit të krahasueshme, por kartoni pa mikrobe të ndryshme pije të sistemit Paketime janë SIG me teknologjinë e saj pronarit Combibloc dhe ELOPAK me Pure-Pak. Milliken prodhon një sistem të ngjashëm të paketimit në Shtetet e Bashkuara. Tetra Pak ishte kompania më e madhe e paketimit në botë, deri në marrjen AMCOR e Alcan.

Në vitin 2003, kontrollin e brendshëm të ekspozuar një rast serioz për përvetësim të brendshëm nga një menaxher i lartë i bazuar në Azi SE brenda Grupit Laval Tetra që u raportua gjerësisht në shtyp suedeze. Fondet e llucë dhe rryshfete të përfshirë 50 milionë korona suedeze.

Herët në 2004, ka pasur raporte se familja Tanzi, pronarët e qumështit Parmalat italiane ushqimit kompani, kanë përfituar nga disa aktivitete të pahijshme. Hetuesit pohoi ish-oficer i lartë i kompanisë financiare raportuar se furnizuesi Parmalat e paketimit, Tetra Pak, kishte paguar miliona Tanzis në rrushfete. Tetra Pak mohoi çdo të keqe-duke bërë dhe më vonë u lirua plotësisht nga të gjitha akuzat e ryshfetit, duke pranuar se nuk ka të holla janë paguar të familjes Tanzi. Ai pohoi se Parmalat, si një klient i madh për shumë vite, kanë përfituar nga mbështetje të marketingut dhe lirime në materiale paketimi. Ulje të Parmalat, tha ai, janë të ngjashme me ato që përfitojnë klientët e tjera të mëdha.

Në janar 1990, Tetra-Brik marrë numri i patentës 4.892.229 nga Zyra për Patentim e SHBA (USPTO) për një "sistem për dispenzim të lëngshme nga një kuti kartoni karton". Termi skadoi më 24 gusht 2008. Që atëherë konkurrentët lirisht mund të kopjoni Tetra-Brik dhe t'ia shesë atë nën një emër tjetër.

Në qershor 2009, Tetra Pak njoftoi se do të investojë në prodhimin në vitin 2010 në Kinë, Indi dhe Pakistan.

Në shtator 2010 Tetra Pak njoftoi se ishte e konsideruar pushim prodhimin në uzinën e vetme e saj në Mbretërinë e Bashkuar, në Wrexham, North Wales. Kjo do të thotë humbja e deri në 150 vende pune.

Në vitin 2011, Tetra Pak punësuar ish-presidenti brazilian Lula da Silva për të dhënë një leksion të korporatave. Lula premtoi se do të Tetra Pak Nigro CEO Paulo, se ai do të lobojnë për të ulur taksat në kartona qumësht.