Teufik Gjyli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Teufik Gjyli
Teufik Gjyli.jpg
Ditëlindja:29 janar 1903
Vendlindja:Shkodër, Vilajeti i Shkodrës, Perandoria Osmane
Ditëvdekja:6 shkurt 1969
Vendvdekja:Shkodër, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësia:shqiptar
Zhanri:përralla dhe tregime për të rinj

Teufik Gjyli (Shkodër, 29 janar 1903 - 6 shkurt 1969) ka qenë arsimtar, antifashist dhe shkrimtar për fëmijë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Shkodër me 29 janar 1903, i biri i Reshitit të Mehmet Gjylit, familje me prejardhje nga Ulqini.[1] Arsimin fillor dhe të mesëm e nisi dhe e kreu në Shkodër. Punoi në arsim nëpër fshatrat e rrethit të Shkodrës[2] dhe më 1934 së paku, ka qenë mësues në shkollën fillore mashkullore Haslikaj.[3] Më 1935 në një mbledhje me bashkëqytetarë dhe kolegë, ku u kuvendua botimi i një të përkohshmeje dhe emërtimi i saj.[4] Me pushtimin e Shqipërisë, administrata e vendosur më pas e internoi për dy vite në Colfiorito të rajonit të Umbrias.[5]

Pas clirimit, rifillon punen si mesues dhe do të punojë në sektorë te ndryshëm te arsimit dhe te edukimit. Per veprimtarine e gjate dhe te vyer ne fushen e arsimit dhe te edukimit, Presidiumi i Kuvendit Popullor i akordoi titullin “Mësues i Merituar”.

Pas nje semundje te rende, nderroi jete ne Shkoder, me 6 Shkurt 1969.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bushati, Hamdi (1999). Shkodra dhe motet: Pemë gjenealogjike familjesh shkodrane. 3. Idromeno. f. 29.
  2. ^ a b Bushati, Xhahid (31 maj 2017). "Na ishte njëherë një përralltar... Teufik Gjyli". shkodradaily.com.
  3. ^ Juka 2018, p. 135.
  4. ^ Dizdari, Besnik (29 shkurt 2016). "Mbledhja e intelektualëve shkodranë, propozimet e Migjenit dhe Luarasit". panorama.com.al. Panorama.
  5. ^ Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. f. 158.  9789928440358.