Teuta Selimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teuta Selimi u lind në Prishtinë 28 Gusht 1976 Ajo cilsohet si artistja femra më e çmuar e të gjitha kohërave nga te githa trevat shqiptare mbetet një nga artistet më të shitur muzikore shqiptare popullore.lëshoi ​​shtatë albume në studio dhe dy albume me muzike live popullore. Karriera e saj muzikore u shënua nga përzierja e elementeve të reggae, ska, dhe rocksteady, si dhe falsifikim i një stili të këndshëm dhe të veçantë të vokalit dhe të këngëve. Karriera e saj ka shtrirë gati dy dekada, duke filluar në kontributet në muzikë rritën shikueshmërinë e muzikës xhamajkane në të gjithë njohjen e publikut shqiptar dhe e bënë atë një figurë shqiptare në kulturën popullore që përmbante singlein e kenges "Qka po dojm" dhe u bë një vokal i sfondit ndërsa ishte kur ishte në shkollë të mesme ajo nënshkroi në etiketë në moshën 19 vjeç ishte e ftuar në nje lokal "Bar Coffe" ne Zvicerr dhe paraqitej me dy kenge te Chaka Khan dhe Whitney Hoston Teuta ishte me nje band Para se disa prej tyre të luanin instrumentet e tyre, Tingulli i tyre u krijua dhe u bë i sinqertë përmes shumë seancave të gjata të bllokimit në vende të ndryshme te Zvicrres më parë kishte punuar për sistemin e zërit duke marrë pjesë në vallet reggae në Zvicerr muzika ka qenë e ndikuar nga zhanre duke filluar nga rock dhe R&B e deri tek ungjilli dhe klasikja me kengen e Stevie Wonder "Master Baster","Could you be loved","i can't help falling in love with you".