Jump to content

The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History
Kopertina e botimit 1992
AutorMichael H. Hart
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
SeriaBotimi i parë (1978)
Botimi i dytë (1992)
TemaRenditje, Histori, Biografi
Lloji i mediasPrint
ISBNISBN [[Special:BookSources/9780806513508|9780806513508]] Invalid ISBN
OCLC644066940

The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History (Shqip: 100: Një renditje e personave më me ndikim në histori) është një libër i vitit 1978 nga Michael H. Hart, një astrofizikan, studiues i jetës aliene dhe separatist i bardhë.[3][4][5] Ishte libri i parë i Hart, i cili u ribotua në vitin 1992 me rishikime. Është një renditje e 100 personave që, sipas Hart, kanë ndikuar më shumë në historinë njerëzore.[4][6]

Hart shkroi një libër tjetër në vitin 1999, me titull Një pamje nga viti 3000,[7] i shprehur në perspektivën e një personi nga ai vit i ardhshëm dhe duke renditur njerëzit më me ndikim në histori. Afërsisht gjysma e atyre shënimeve janë njerëz të trilluar nga 2000–3000, por pjesa tjetër janë njerëz aktualë. Këto janë marrë kryesisht nga botimi i vitit 1992, me disa ri-renditje të rendit.[8][9]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personi i parë në listën e Hart është Profeti i Islamit Muhammed,[10][11][12][13] një përzgjedhje që gjeneroi disa polemika. Hart pohoi se Muhammedi ishte "jashtëzakonisht i suksesshëm" si në fushën fetare ashtu edhe në atë laike. Ai gjithashtu besonte se roli i Muhammedit në zhvillimin e Islamit ishte shumë më me ndikim sesa bashkëpunimi i Jezusit në zhvillimin e Krishterimit.[14][15][16] Ai ia atribuon zhvillimin e krishterimit Shën Palit, i cili luajti një rol kryesor në përhapjen e tij.[14][17]

Në libër, Hart nuk e përfshiu Abraham Lincoln në listë. Rishikimet e vitit 1992 përfshinin zbritjen e figurave të shoqëruara me komunizmin, të tilla si Vladimir Lenin dhe Mao Ce Dun, dhe prezantimin e Mihail Gorbaçov. Hart mori anët në çështjen e autorësisë Shekspiriane dhe zëvendësoi Edward de Vere, Earl i 17-të i Oksfordit me William Shakespeare. Hart gjithashtu zëvendësoi Niels Bohr dhe Henri Becquerel me Ernest Rutherford, duke korrigjuar kështu një gabim në botimin e parë. Henry Ford u promovua gjithashtu nga lista e "Përmendjeve të Nderit", duke zëvendësuar Pablo Picasso. Më në fund, disa nga renditjet u ri-porositën, megjithëse askush nuk renditej në dhjetë të parët nuk ndryshoi pozicionin.[4]

Top 10 personat e Hartit (nga botimi i vitit 1992)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja Emri Lindja-Vdekja Foto Profesioni Ndikimi
1 Muhammedi rreth 570–632 Udhëheqës fetar Një figurë kryesore njerëzore e Islamit, e konsideruar nga myslimanët si një profet i Zotit dhe i dërguari i fundit.
2 Isak Njutoni 1643–1727 Shkencëtar Fizikant, matematikan, astronom, filozof natyror, alkimist dhe teolog anglez. Ligji i tij i gravitacionit universal dhe tre ligjet e lëvizjes hodhën bazat për mekanikën klasike.
3 Jesusi i Nazaretit 7–2 BC – 26–36 AD Spiritual leader Një figurë kryesore e Krishterimit, e nderuar nga të krishterët si Biri i Zotit dhe mishërimi i Zotit. Gjithashtu konsiderohet si një profet i madh në Islam.
4 Buddha (Siddartha Gautama) 563–483 BC Filozof Mësues dhe filozof shpirtëror nga India e lashtë. Themelues i Budizmit dhe konsiderohet gjithashtu një Gautama Buddha në Hinduizëm.
5 Konfuci 551–479 BC Filozof Mendimtar dhe filozof social kinez, themeluesi i konfucianizmit, mësimet dhe filozofia e të cilit kanë ndikuar thellë në mendimin dhe jetën kineze, koreane, japoneze, vietnameze dhe indoneziane.
6 Pali i Tarsusit 5–67 AD Apostull krishter Një nga misionarët më të shquar të hershëm të krishterë, merituar me prozelizimin dhe përhapjen e krishterimit jashtë Palestinës (kryesisht te romakët) dhe autor i letrave të shumta të Dhjatës së Re të Biblës.
7 Cai Lun 50–121 AD Zbulues Konsiderohet gjerësisht si shpikësi i letrës dhe procesit të prodhimit të letrës.
8 Johannes Gutenberg 1398–1468 Zbulues Printer gjerman që shpiku shtypshkronjën evropiane mekanike.
9 Kristofor Kolombi 1451–1506 Eksplorues Navigator, kolonizator dhe eksplorues italian, udhëtimet e të cilit çuan në vetëdijen e përgjithshme evropiane të kontinenteve amerikane.
10 Albert Ajnshtajni 1879–1955 Shkencëtar Fizikan teorik i lindur në Gjermani, më i njohur për teorinë e tij të relativitetit dhe specifikisht ekuivalencën masë-energji, shprehur nga ekuacioni E = mc2.

Stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri është shkruar në një stil të renditjes së artikujve biografik të rradhitura, me këndvështrimin e vetë shkrimtarëve për personat e subjektit. Hart detajoi qëllimisht jetën dhe ndikimet e tanishme të personave, dhe gjithashtu shtoi logjikën dhe mendimin e tij në lidhje me rëndësinë e rolit të tyre të kaluar në histori dhe në botën e tanishme.

Botimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri u botua për herë të parë në vitin 1978 si shtypur nga "Hart Publishing Company".[1][2] Në vitin 1992, botimi i dytë i librit u botua me disa ndryshime në renditjen e listës. Në botimin e tij të parë, 60,000 / 70,000 kopje u shitën dhe ndërkohë, libri është përkthyer në shumë gjuhë.[18][19]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për vendosjen e Muhamedit në vendin e parë të listës, libri mori disa komente të diskutueshme nga kritikët perëndimorë, por libri ishte jashtëzakonisht i mirëpritur dhe shpërthyer me komente pozitive në botën myslimane, dhe libri shpesh citohet në librin e shkrimtarëve myslimanë, përfshirë Ajetullah Sayed Muhammed el-Shirazi, Ahmed Didat etj. Në vitin 1988, ish presidenti bashkëkohor egjiptian Husni Mubarek nderoi Michael Hart për vendosjen e Muhamedit në vendin e parë.[20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Publisher: Hart Pub. Co" (në anglisht). Open Library. Marrë më 28 korrik 2019.
 2. ^ a b "Michael Hart, eBook, Biography - search" (në anglisht). Open Library. Marrë më 28 korrik 2019.
 3. ^ Interview with Michael H. Hart by Russell K. Neili, April 14, 2000. Carol M. Swain; Russ Nieli (24 mars 2003). Contemporary Voices of White Nationalism in America (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 201. ISBN 978-0-521-81673-1. "I (like other white separatists) resent being called a white supremacist."
 4. ^ a b c Editors of LIFE (2016). LIFE 100 People Who Changed the World (në anglisht). Time Inc. Books. ISBN 9781618934710. {{cite book}}: |author= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 5. ^ Newsweek (në anglisht). Newsweek, Incorporated. 28 gusht 1978. Marrë më 28 korrik 2019.
 6. ^ Michael H. Hart The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History. first published in 1978, reprinted with minor revisions 1992. ISBN 978-0-8065-1068-2
 7. ^ Michael H. Hart. A view from the year 3000: a ranking of the 100 most influential persons of all time; first published in 1999
 8. ^ Nagel, Stuart S. (2001). Handbook of Policy Creativity: Creativity at the cutting edge (në anglisht). Nova Publishers. fq. 14. ISBN 9781590330302. Marrë më 28 korrik 2019.
 9. ^ Humanity three thousand (në anglisht). Foundation for the Future. 2000. ISBN 9780967725239.
 10. ^ Nduka, Otonti A.; Iheoma, E. O. (1983). New Perspectives in Moral Education (në anglisht). Evans Bros. fq. 74. ISBN 9789781672279. Marrë më 28 korrik 2019.
 11. ^ North, Peter; Tripp, Harvey (2009). CultureShock! Saudi Arabia: A Survival Guide to Customs and Etiquette (në anglisht). Marshall Cavendish International Asia Pte Ltd. fq. 6. ISBN 9789814435277. Marrë më 28 korrik 2019.
 12. ^ Iqbal, Sir Muhammad; Abbas, Syed Ghulam (1997). Dr. Muhammad Iqbal, the humanist: a reassessment of the poetry and personality of the poet-philosopher of the East (në anglisht). Iqbal Academy. fq. XVIII. Marrë më 28 korrik 2019.
 13. ^ "The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 mars 2015. Marrë më 22 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Malik, Saeed (2009). A Perspective on the Signs of Al-Quran: Through the Prism of the Heart (në anglisht) (bot. 2nd Edition October 2010). Booksurge. fq. 112. ISBN 9781439239629. Marrë më 28 korrik 2019.
 15. ^ Have You Discovered It's Real Beauty? (në anglisht). Peace Vision. ISBN 9781471607370. Marrë më 28 korrik 2019.
 16. ^ Deedat, Ahmed (2001). Muhammad, The Greatest (në anglisht). Islamic Presentation Committee. ISBN 9781471604416.[lidhje e vdekur]
 17. ^ White, James W. (2014). Brief Christian Histories: Getting a Sense of Our Long Story (në anglisht). Wipf and Stock Publishers. fq. 216. ISBN 9781630873059. Marrë më 28 korrik 2019.
 18. ^ McGoogan, Ken (1993-01-08). "What to do when your kid drives you crazy?". Calgary Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-04. Marrë më 2019-08-04 – nëpërmjet Newspapers.com.
 19. ^ Petersen, Clarence (1987-11-01). "Roger's Version, by John Updike (Fawcett/Crest, $4.95)". Chicago Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-04. Marrë më 2019-08-04.
 20. ^ Fellner, Jonathan (1988-10-19). "Egyptian president to honor AACC astronomer for history". The Baltimore Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-04. Marrë më 2019-08-04 – nëpërmjet Newspapers.com.