The Bad Guys (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Bad Guys
Regjia ngaPierre Perifel
Skenari ngaEtan Cohen
Bazuar nëThe Bad Guys
nga Aaron Blabey
Prodhuesi
 • Damon Ross
 • Rebecca Huntley
Luajnë
MontazhiJohn Venzon
MuzikaDaniel Pemberton

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
22 prill 2022 (Shtetet e Bashkuara9
Kohëzgjatja
100 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$69–80 milion[2][3]
Fitimi$250.6 milion[4][5]

The Bad Guys është një film komedi amerikan i animuar i vitit 2022[6][7][8] i bazuar lirshëm në serinë e librave për fëmijë me të njëjtin emër] nga Aaron Blabey, prodhuar nga DreamWorks Animation Studios dhe shpërndarë nga Universal Pictures. Filmi u drejtua nga Pierre Perifel (në debutimin e tij artistik regjisorial) nga një skenar i Etan Cohen, dhe dublojnë Sam Rockwell, Marc Maron, Awkwafina, Craig Robinson, Anthony Ramos, Richard Ayoade, Zazie Beetz, Alex Borstein, dhe Lilly Singh. Tregon historinë e një grupi kriminal kafshësh antropomorfe, të cilët, pasi kapen, pretendojnë se përpiqen të reformojnë veten si qytetarë model, vetëm që udhëheqësi i tyre ta shohë veten të tërhequr me të vërtetë për të ndryshuar mënyrat e tij për mirë, pasi një zuzar i ri ka planet e tij.

Puna për filmin filloi në mars 2018, me Cohen duke shkruar skenarin; personazhet dhe temat u frymëzuan nga filma të ndryshëm krimi dhe seri animesh si Pulp Fiction (1994), trilogjia e filmit të Ocean, Lupin III dhe Sherlock Hound, ndërsa frymëzimi për stilin e animacionit të filmit erdhi nga Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) i Sony Pictures Animation. Prodhimi filloi në kampusin e DreamWorks Animation në Glendale dhe disa asete të tjera prodhimi u huazuan nga Jellyfish Pictures, me dublimin që bëhej nga distanca për shkak të pandemisë COVID-19.

The Bad Guys u shfaq në skenë në disa vende duke filluar nga 16 mars 2022 dhe në Shtetet e Bashkuara më 22 prill, në formatet 2D dhe RealD 3D. Ai mori vlerësime pozitive nga kritikët për animacionin, shkrimin, humorin dhe dublimin. Ishte gjithashtu një sukses në arkë, duke fituar mbi 250 milionë dollarë në mbarë botën.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një botë ku njerëzit dhe kafshët antropomorfe bashkëjetojnë, hajduti xhepash Ujku drejton The Bad Guys, një bandë kafshësh famëkeqe kriminale të njohura për vjedhjet dhe arratisjet e tyre, veçanërisht nga shefi i policisë gjaknxehtë, Misty Luggins.

Pasi u ofendua nga guvernatori Diane Foxington në televizionin e drejtpërdrejtë për parashikueshmërinë e tyre, Ujku bind bandën e tij të kryejë një grabitje për të vjedhur një çmim të vlefshëm të quajtur Delfini i Artë përpara se t'i jepet filantropistit të derrit gini, Profesor Marmalatë në një gala. Gjatë grabitjes, Ujku ndihmon pa dashje një grua të moshuar dhe lavdërohet për veprën e mirë, duke bërë që Ujku të ketë ndjenja konfliktuale dhe të dështojë të bëjë pjesën e tij të misionit. Banda arrestohet, por Ujku bind Foxington që të lejojë Marmalatën t'i reformojë, por gjithashtu planifikon të vjedhë çmimin përsëri.

Përpjekjet fillestare të Marmalatës për të reformuar bandën janë katastrofike për shkak të natyrës së bandës; një përpjekje për të shpëtuar derra gini nga një laborator kërkimor shkon keq për shkak se i dyti në komandë i Ujkut, Gjarpëri, i hante ata. Foxington vendos të anulojë eksperimentin, por tërhiqet kur Ujku rrëfen se u bë kriminel, sepse ai e përbuz të qenit i urryer për llojin e tij; ajo pranon se e kupton dhe ka shpresë për të. Ujku e mendon çështjen dhe e gjen veten duke shpëtuar një mace nga një pemë, të cilën Marmalata e regjistron dhe e publikon, duke e kthyer imazhin publik të bandës.

Banda planifikon një grabitje të re për të vjedhur çmimin përsëri gjatë një gala, por Wolf, pasi ka rënë në dashuri me Foxington dhe duke kuptuar përfitimet e të qenit i mirë, nuk mund ta bëjë veten të përfundojë planin dhe vendos të reformojë realisht. Papritur, një meteorit i ekspozuar zhduket, dhe banda fajësohet për vjedhjen e tij dhe arrestohet menjëherë. Marmalade i takon privatisht dhe zbulon se ai vodhi meteoritin dhe kishte planifikuar që banda të kornizohej. Ai tregon gjithashtu se ai ishte gruaja e vjetër që Ujku kishte ndihmuar.

Në burg, Ujku i thotë bandës së tij se nuk dëshiron të jetë më kriminel dhe se të gjithë mund të përmirësohen. Gjarpëri refuzon, duke besuar se bota kurrë nuk do t'i shohë ata si asgjë tjetër përveç monstrave. Lufta e tyre ndërpritet kur një person misterioz, i zbuluar së shpejti se është Foxington, i shpëton ata. Ujku e identifikon atë si Putra Krimson, një organizator kriminel që papritmas ndaloi së kryeri krime.

Tani e lirë, banda e braktis Ujkun kur ata refuzojnë të pranojnë se mund të ndryshojnë. Ata e gjejnë strehën e tyre të zbrazur plotësisht nga plaçka e tyre, pasi Wolf ia kishte treguar vendndodhjen e saj Foxington më parë për të qetësuar për krimet e tij. Pasi Gjarpëri i jep me dëshirë Peshkaqenit Push Pop-in e tij të fundit nga dashamirësia, të tjerët e kuptojnë se mund të ndryshojnë mënyrat e tyre dhe të vazhdojnë të ndihmojnë Ujkun. Megjithatë, Gjarpëri e mohon atë dhe i braktis ata për t'u bërë aleat me Marmalatën, i cili planifikon të përdorë meteoritin për të fuqizuar një pajisje të kontrollit të mendjes për të hipnotizuar një ushtri derrash gini për të vjedhur fondet e tij të bamirësisë.

Foxington i tregon Ujkut se ajo u reformua kur ishte gati të vidhte Delfinin e Artë, por kuptoi se ajo ishte vetëm ajo që të gjithë e shihnin atë dhe më pas vendosi të ndihmonte njerëzit. Wolf dhe Foxington hyjnë në shtëpinë e Marmalatës për të vjedhur meteoritin, vetëm për t'u kapur nga Marmalata dhe Gjarpëri. Pjesa tjetër e bandës i shpëton ata dhe vjedh meteoritin ndërsa pengon grabitjen e Marmalatës.

Ata mbërrijnë në stacionin e policisë për të kthyer meteoritin, por Ujku vendos të kthehet prapa dhe të përpiqet të sjellë Gjarpërin. Gjatë një ndjekjeje, Marmalata tradhton Gjarpërin për të shantazhuar Ujkun dhe merr meteoritin. Megjithatë, banda shpëton Gjarpërin dhe shkatërron helmetën e kontrollit të mendjes së Marmalade, përpara se të dorëzohej tek autoritetet.

Marmalata përpiqet të marrë meritën për rikuperimin e meteorit, por zbulohet se është një fals i mbjellë nga Snake, i cili kishte falsifikuar dezertimin e tij dhe e kishte ndërruar fshehurazi për llambën në formë meteori të feudali. Meteori i vërtetë shpërthen, duke hedhur në erë pallatin e Marmalatës dhe duke ekspozuar Marmalatën si hajdut, duke pastruar kështu emrin e bandës. Një diamant bie nga kostumi i Marmalatës, të cilin Luggins e njeh si të vjedhur nga Putra Krimson vite më parë. Me natyrën e tij të vërtetë të ekspozuar dhe të implikuar si Putra Krimson, Marmalata arrestohet.

Në një skenë në mes të krediteve të vendosur diku më vonë, banda lirohet nga burgu herët në dritën e sjelljes së tyre të mirë dhe largohet me Foxington, gati për të filluar karrierën e tyre të re të luftimit të krimit si The Good Guys.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sam Rockwell si Ujku, një ujk gri mendjemprehtë, simpatik, hajdut xhepash dhe lideri i bandës "The Bad Guys", i cili vepron gjithashtu si shoferi i bandës
 • Marc Maron si Gjarpëri, një gjarpër sarkastik dhe cinik, i dyti në komandë i Ujkut, si dhe shoku i tij më i mirë[9]
 • Awkwafina si Tarantula, një tarantula eksperte hakere me gjuhë të mprehtë dhe sarkastik e njohur gjithashtu si "Rrjeta"
 • Craig Robinson si Peshkaqeni, një peshkaqen fëminor dhe i ndjeshëm
 • Anthony Ramos si Piranja, një piranja i shkrirë i shkurtër dhe me top të lirë dhe "muskuli" i bandës
 • Richard Ayoade si Profesor Marmalata, një derr gin filantrop i pasur i cili sugjeron që grupi i Ujkut të fillojë të bëjë "vepra të mira" dhe fshehurazi synon të vjedhë nga bamirësia e tij
 • Zazie Beetz si Diane Foxington, e njohur si Putra Krimson), një dhelpër e kuqe që shërben si guvernatore e shtetit; një ish mjeshtre hajdute u bë e mirë e cila përfundimisht ndihmon Ujkun të bëjë të njëjtën gjë[10]
 • Alex Borstein si Shefe e Policisë Misty Luggins, shefe policie gjaknxehtë e dila është e vendosur të arrestojë The Bad Guys me çdo kusht
 • Lilly Singh si Tiffany Fluffit, një gazetare lokale e lajmeve njerëzore me tendencë për të ekzagjeruar raportet e saj

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Bad Guys". British Board of Film Classification (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2022. Marrë më 25 prill 2022.
 2. ^ D'Alessandro, Anthony (24 prill 2022). "Bad Guys Proves Family Pics Still Work With $24M Debut; Making Sense Of Northman & Unbearable Weight Counterprogramming In Streaming Era – Sunday Update". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2022. Marrë më 24 prill 2022.
 3. ^ Fuster, Jeremy (21 prill 2022). "'The Bad Guys' Leads a Crucial Box Office Weekend for Non-Franchise Films". TheWrap (në anglisht). The Wrap News Inc. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2022. Marrë më 21 prill 2022.
 4. ^ "The Bad Guys". IMDb (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 13 nëntor 2022.
 5. ^ "The Bad Guys (2022)" (në anglisht). Bad-Guys-The. Marrë më 13 nëntor 2022.
 6. ^ Moore, Roger (2022-04-23). "Movie Review: An "Ocean's" caper for kiddies — "The Bad Guys"". Movie Nation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2022. Marrë më 2022-05-29.
 7. ^ "The Bad Guys Film Review: Talking Animals Meet 1970s Caper" (në anglishte amerikane). 2022-04-21. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2022. Marrë më 2022-05-29.
 8. ^ "The Bad Guys review – Tarantino-style kids' crime caper is amiable animated fun". the Guardian (në anglisht). 2022-03-30. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2022. Marrë më 2022-05-29.
 9. ^ "The Art and Story of the Bad Guys". YouTube (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2023. Marrë më 8 mars 2023.
 10. ^ Morris, Iain. The Art of DreamWorks The Bad Guys. Cameron & Company Inc, 2022, p. 50.