The Bangles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Bangles
Bangles Press photo.jpg
The Bangles: Susanna Hoffs, Debbi Peterson, Michael Steele dhe Vicki Peterson.
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Los Angeles, Kaliforni, ShBA
ZhanriRock/Pop
LabelI.R.S., Columbia, Koch
Vite aktiv19811988
2000
Anëtarët
Susanna Hoffs
Debbi Peterson
Vicki Peterson
Ish-anëtarët
Annette Zilinskas
Michael Steele
Webfaqja
The Bangles.com


The Bangles (angl. për byzylyk) janë një grup të muzikës pop, që u themelua 1981Los Angeles. Hitet më të madh të tyre kanë qenë ndër të tjerë Manic Monday, Walk Like An Egyptian, dhe Eternal Flame.

Anëtarët e bendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Top-lista (ShBA) Top-lista albumeve (Britania e Madhe)
1982 The Bangles (EP) - -
1984 All Over The Place 80 86
1986 Different Light 2 3
1988 Everything 15 5
1990 Greatest Hits 97 4
2003 Doll Revolution - 62

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Pozicioni në top-listë Albumi Shënime
US Hot 100 UK Official Chart
1981 "Getting Out of Hand" - -   Publikuar veç në ShBA (Publikimi vendor)
1983 "The Real World (Remix)" - - The Bangles Publikuar veç në ShBA (Publikimi promovim)
1984 "Hero Takes a Fall" - 96 All Over the Place  
1985 "Going Down to Liverpool" - 79 All Over the Place  
1986 "Manic Monday" 2 2 Different Light Written by "Christopher" (Prince)
1986 "If She Knew What She Wants" 29 31 Different Light  
1986 "Going Down to Liverpool (re-release)" - 56 All Over the Place Veç në Britaninë e Madhe
1986 "Walk Like an Egyptian" 1 3 Different Light  
1987 "Walking Down Your Street" 11 16 Different Light  
1987 "Following" - 55 Different Light Veç në Britaninë e Madhe
1987 "Hazy Shade of Winter" 2 11 Less Than Zero soundtrack  
1988 "In Your Room" 5 35 Everything  
1988 "Eternal Flame" 1 1 Everything  
1989 "Be with You" 30 23 Everything  
1989 "I'll Set You Free (remix)" - 74 Everything  
1990 "Everything I Wanted" - - Greatest Hits Veç në kontinentin Evropë/Australi
1990 "Walk Like an Egyptian (remix)" - 73 Greatest Hits Veç në Britaninë e Madhe
1990 "The Eternal Mix" - - Greatest Hits Publikuar veç në Spanjë (Publikimi promovim)
2003 "Something That You Said" - 38 Doll Revolution  
2003 "Tear Off Your Own Head" - - Doll Revolution Veç në kontinentin Evropë dhe Japoni
2003 "I Will Take Care of You " - 74 Doll Revolution Veç në Britaninë e Madhe
2006 "Light My Way" - - - Veç shkarkim (iTunes)

DVD, filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Shënime
1982 The Haircut Cameo
1990 The Bangles - Greatest Hits: Videos (VHS)  
2003 Doll Revolution Bonus DVD  
2005 The Bangles - Greatest Hits: Videos (DVD)  

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.