The Blank Slate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Blank Slate: The Modern Denial of Human Nature
AutoriSteven Pinker
Titulli origjinalThe Blank Slate: The Modern Denial of Human Nature
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Subjekt(e)Filozofi, Psikologji evolutive
Botuesi
Botimi2002
ISBN0-670-03151-8

The Blank Slate: The Modern Denial of Human Nature është një libër best-seller i vitit 2002 nga linguisti dhe psikologu Steven Pinker ku argumenton kundër modeleve të tabula rasa në shkencat shoqërore. Pinker argumenton se në thelp sjellja njerëzore është formësuar nga përshtatje psikologjike evolutive. Libri u emërua për Çmimet Aventis në vitin 2003 dhe ishte një finalist në Çmimin Pulitzer.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. David M. Buss (janar–mars 2003). "Book Review - The Nature of Human Nature: The Blank Slate: The Modern Denial of Human Nature" (PDF). Pathways: The Novartis Journal. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 27 shtator 2011. Marrë më 21 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]