Jump to content

The Godfather (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Godfather
AutorMario Puzo
Artist i kopertinësS. Neil Fujita
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
SeriaThe Godfather
ZhanriRoman krim
BotoiG. P. Putnam's Sons
Data e botimit
10 mars 1969
Paraprihet ngaFamilja Corleone 
Përcjellet ngaSiçilianët 

The Godfather (Shqip: Kumbari) është një roman krimi nga autori amerikan Mario Puzo. Botuar fillimisht në vitin 1969 nga G. P. Putnam's Sons, romani detajon historinë e një familjeje imagjinare mafiaNew York City (dhe Long Beach, New York), të kryesuar nga Vito Corleone. Romani përfshin vitet 1945 deri në vitin 1955 dhe jep historinë e prapme të Vito Corleone që nga fëmijëria e hershme deri në moshën madhore.

I pari në një seri romanesh, The Godfather është i rëndësishëm për paraqitjen e fjalëve italiane si consigliere, caporegime, Cosa Nostra dhe omertà për një audiencë anglishtfolëse. Ajo frymëzoi një film të vitit 1972 me të njëjtin emër. Dy vazhdime filmike, përfshirë kontributet e reja nga vetë Puzo, u bënë në vitin 1974 dhe 1990. Dy filmat e parë mbahen gjerësisht në nderim të lartë si shembuj të arteve kinematografike.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja Corleone lufton një luftë përplot me Pesë Familjet e mafies së New York në vitet pas Luftës së Dytë Botërore. Pasi Don Vito Corleone është qëlluar nga burra që punojnë për tregtarin e drogës Virgil "The Turk" Sollozzo, dy djemtë e Corleone, Santino ("Sonny") dhe Michael, duhet të drejtojnë biznesin familjar me ndihmën e consigliere Tom Hagen dhe dy caporegime Clemenza dhe Tessio. Kur Michael vret Sollozzo dhe Kapiten McCluskey, një oficer policie në listën e pagave të baronit të drogës, konflikti përshkallëzohet në një luftë në shkallë të plotë e cila rezulton në vrasjen e Sonny dhe promovimin e Michael për kryetarin e familjes. Nën tutelën e babait të tij në pension, Michael orkestron një plan për zhvendosjen e bazës së pushtetit të familjes Corleone në Las Vegas. Kjo kulmon në vrasjen e të gjithë armiqve të familjes, përfshirë kunatin e tij Carlo Rizzi, i cili luajti një pjesë në vrasjen e Sonny. Michael pastaj shet bizneset e familjes në New York dhe transferon familjen në Las Vegas.

Personazhet kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patriarku i familjes Corleone është Vito Corleone (Doni), mbiemri i të cilit përfaqëson qytetin siçilian të lindjes së tij, Corleone. Emri i tij i lindjes është Vittorio Andolini, por pasi emigroi në Shtetet e Bashkuara pas vdekjes së prindërve dhe vëllait të tij, ai e ndryshoi atë në emrin e fshatit të tij të lindjes si një nga aktet e tij të pakta të sentimentalizmit. Vito lindi katër fëmijë: Sonny Corleone, Fredo Corleone, Michael Corleone, dhe Connie Corleone. Ai gjithashtu ka një djalë irlandez të adoptuar joformalisht, Tom Hagen, i cili u bë consigliere (këshilltar) i familjes Corleone. Vito Corleone është gjithashtu kumbari i këngëtarit dhe yllit të famshëm të filmit Johnny Fontane. Kumbari i përmendur në titull është Vito, por personazhi kryesor i tregimit bëhet Michael. Historia qendrore e romanit detajon fatin e Michael për të pasuar babain e tij si kreu i perandorisë së familjes, pavarësisht dëshirës së tij për të bërë një jetë të amerikanizuar me të dashurën e tij (dhe gruan eventuale) Kay Adams.

Familja Corleone është një organizatë kriminale me ndikim kombëtar, veçanërisht mbrojtje, lojëra të fatit dhe shantazh sindikal. Djali i tij më i madh, Sonny, shërben si nënbosi i Donit. Ana operacionale e organizatës drejtohet nga dy caporegimes, Peter Clemenza dhe Salvatore Tessio. Anëtarë të tjerë të rëndësishëm të organizatës përfshijnë burrin abuziv të Connie, Carlo Rizzi dhe zbatuesit Luca Brasi dhe Al Neri.

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani mbeti në listën më të shitur të New York Times për 67 javë dhe shiti mbi nëntë milion kopje në dy vjet.[1]

Ndikimet në jetën reale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesë të mëdha të romanit bazohen në realitet, veçanërisht historinë e të ashtuquajturave "Pesë Familjet", organizatës mafioze në New York dhe zonës përreth. Romani gjithashtu përfshin shumë aludime për mashtruesit e jetës reale dhe bashkëpunëtorët e tyre. Për shembull, Johnny Fontane bazohet në Frank Sinatra,[2][3] dhe Moe GreeneBugsy Siegel.[4][5] Për më tepër, personazhi i Vito Corleone ishte një përbërës i bosëve të krimit të organizuar në jetë reale Frank Costello dhe Carlo Gambino.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""The Godfather" Turns 40". CBS News (në anglisht). CBS Interactive Inc. 15 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2014. Marrë më 15 korrik 2014.
  2. ^ Bruno, Anthony. "Fact and Fiction in The Godfather". TruTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2012. Marrë më 2009-06-15.
  3. ^ Parker, Ryan (2015-12-11). "The Time Frank Sinatra Berated Mario Puzo For His Assumed Likeness in 'The Godfather'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2018-12-28.
  4. ^ "The Not-so-famous Alex Rocco". Boston Globe (në anglisht). 13 nëntor 1989. Marrë më 2008-07-20. Until this year, Alex Rocco was best known as Moe Greene, the Bugsy Siegel character who was shot in the eyeglasses at the end of "The Godfather. ...
  5. ^ "Snap Judgment: Betting against the odds". Jerusalem Post (në anglisht). 31 janar 2008. Marrë më 2008-07-20. Moe Greene is, of course, Lansky partner Benjamin "Bugsy" Siegel, who spearheaded the building of Las Vegas's first luxury casino-hotel, The Flamingo, ...
  6. ^ "The Godfather by Mario Puzo". FactBehindFiction.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2015. Marrë më 22 maj 2020.