Jump to content

The Guns of Navarone (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Guns of Navarone është një roman i vitit 1957 për Luftën e Dytë Botërore nga shkrimtari skocez Alistair MacLean. Ishulli grek i Navarone nuk ekziston dhe komploti është fiktiv; megjithatë, historia zhvillohet brenda kontekstit të vërtetë historik të fushatës Dodekaneze, fushatës së aleatëve për kapjen e ishujve grekë të mbajtur nga Italia në Detin Egje në vitin 1943. Historia bazohet në Betejën e Leros, dhe artilerinë bregdetare të ishullit Leros armët - ndër armët më të mëdha të artilerisë detare të përdorura gjatë Luftës së Dytë Botërore - që u ndërtuan dhe u përdorën nga italianët derisa Italia kapitulloi në vitin 1943 dhe më pas u përdorën nga gjermanët deri në humbjen e tyre.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishulli i Navarone, jashtë bregdetit turk, është forcuar shumë kur gjermanët përpiqen të mbajnë aktivitetin detar britanik në Egje. Një forcë prej dymbëdhjetëqind ushtarësh britanikë tani është marunuar në ishullin e afërt të Kheros (një tjetër variant i ishullit Keros, i cili ndodhet në perëndim të Amorgos) dhe Marina Mbretërore po planifikon të dërgojë anije për t'i shpëtuar ata. Armët e rënda të kontrolluara nga radarët komandojnë kanalin e vetëm me ujë të thellë që anijet mund të përdorin dhe duhet të heshtin me çdo kusht.

Sulmet e komando kanë dështuar dhe pas një bombardimi nga bomba B-24 Liberator nuk arrin të shkatërrojë armët, Kapiteni James Jensen, Shefi i Operacioneve për SOEKajro, vendos të fillojë një përpjekje të dëshpëruar të hendekut të fundit të cilën ai e ka planifikuar tashmë në rast të bombardimi është i pasuksesshëm. Ai ka tërhequr së bashku një ekip sabotatorësh të specializuar për të infiltruar në ishull përmes shkëmbit të jugut "të pakontestueshëm" dhe të futen në kala për të shkatërruar armët. Kanë më pak se një javë.

Skuadra takohet për herë të parë në Aleksandria. Ato përbëjnë:

  • Kapiten Keith Mallory - një oficer i Zelandës së Re me Long Range Desert Group (LRDG). Mallory ishte një alpinist para luftës, me nofkën "Fluturimi i Njeriut". Ai ka operuar në malet e Kretës së mbajtur gjermane.
  • Andrea - ish-kolonel ushtarak në ushtrinë greke, një luftëtar i pamëshirshëm dhe mik i afërt dhe konfidante i Mallory.
  • Corporate Dusty Miller - një ekspert amerikan për eksploziv i cili transferoi nga R.A.F. te LRDG. Miller përshkruhet si një njeri i rreptë, cinik, i cili dyshon në shanset e tyre të suksesit.
  • Telegrafisti dhe nënoficerë, Casey Brown - një inxhinier i Marinës Mbretërore dhe veteran i Shërbimit Special të Varkave. Ai është një vendas i Clydeside dhe ka punuar si inxhinier testimi dhe instalimi para luftës.
  • Togeri Andrew Stevens R.N.V.R. - Stivens është një oficer i ri detar i zgjedhur si navigator. Si Mallory, ai flet rrjedhshëm greqisht dhe është një alpinist me përvojë, por e konsideron veten një frikacak i egër.

Ekipi udhëton përmes MTB dhe aeroplanit për në Katellorizo. Këtu, ata zbulojnë një përgjues, Nikolai djali i lavanderisë, i cili dyshohet se nuk flet anglisht, por sidoqoftë i spiunon ata. Ata kërkojnë që ai të arrestohet dhe të mbahet jokomunikues, por historia nënkupton që kjo nuk ndodh.

Në një kaçubë të lashtë ata lundrojnë drejt Navarone. Ata mbajnë letra që e identifikojnë veten si bashkëpunëtorë dhe korrierë për komandantin gjerman të ishullit. Ata janë përgjuar nga një anije patrullimi gjermane, e cila duket se po i pret ata. Ata e fundosin atë dhe vrasin të gjithë ekuipazhin.

Ata janë shkatërruar në një stuhi, por arrijnë të ulen në ishull, pasi kanë humbur pjesën më të madhe të pajisjeve të tyre. Ata ngjiten në shkëmbin jugor 'të pakontestueshëm', por Stevens rrëshqet dhe është plagosur keq.

Duke shmangur rojet gjermane, ata udhëtojnë nëpër dëborë të rëndë dhe terrene të ashpra dhe takohen nga Louki, drejtori i pronarit të mërguar të ishullit, dhe Panajis, miku i tij enigmatik. Ata sjellin ushqim shumë të nevojshëm. Me anë të radios, Jensen i thotë ekipit se ata kanë më pak kohë sesa ishte planifikuar. Anijet po kalojnë atë natë. Por ndërsa pushojnë në një shpellë, ata kapen nga një trupë ushtarësh specialistë gjermanë malorë të udhëhequr nga Oberleutnant Turzig, i cili e njeh Mallory si një alpinist të famshëm. Ata janë dërguar në qytetin e Margaritha, ku po merren në pyetje pa mëshirë nga Hauptmann Skoda. Falë sjelljes devijuese të Andreës, ata kthejnë tryezat mbi ta dhe Skoda është qëlluar. Me Turzigun dhe të tjerët të lidhur mirë, ata shpëtojnë dhe shkojnë në qytetin e Navarone. Ata ngacmohen nga trupat dhe aeroplanët, të cilët gjithashtu siç duket i presin.

Pa pajisje mjekësore në dispozicion, Stivens po vdes shumë dhe përtej ndihmës. Ai kërkon të lihet pas dhe të ndjehet kurioz për paqen. Miller zbulon se një pjesë e madhe e pajisjeve të tij janë dëmtuar. Dyshimi bie mbi Panajis, i cili dyshohet gjithashtu se është një agjent i dyfishtë. Ai nuk pranon asgjë, por provat janë shkatërruese. Miller e qëllon atë.

Mallory dhe Miller arrijnë të hyjnë në kështjellë duke strehuar armët, ndërsa të tjerët krijojnë një devijim. Ata vendosën eksplozivin dhe më pas dilnin për të takuar të tjerët. Ata vjedhin një varkë dhe renditen me shkatërruesin HMS Sirdar, i cili po çon dy të tjerë përmes kanalit të ujërave të thella. Vetëm me kohë, eksplozivët bëjnë punën e tyre, armët shkatërrohen dhe anijet vazhdojnë në rrugën e tyre për të shpëtuar ushtarët.