Jump to content

The Jesus and Mary Chain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jesus and Mary Chain në koncert në The Wiltern, Los Angeles, California, 23 tetor 2007

The Jesus and Mary Chain janë një grup skocez i zhanrit rok alternative formuar në East Kilbride në vitin 1983. Vëllezërit Jim dhe William Reid janë personat kryesorë të grupit për sa i përket krijimtarisë së këngëve. Grupi publikoi një numër të konsiderueshëm albumesh nga krijimi i grupit në 1983 deri në ndarjen e tyre të parë në 1999. Gjatë viteve të para grupi u bë i njohur për dhunën gjatë koncerteve të tyre. Në vitin 2007, grupi u ribashkua.[1]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë

 • Jim Reid – (1983–1999, 2007–sot)
 • William Reid – (1983–1999, 2007–sot)
 • Scott Von Ryper – (2015–sot)
 • Brian Young – (2012–sot)
 • Mark Crozer – (2007–sot)

Ish anëtarët e grupit[2]

 • Douglas Hart – (1984–1991)
 • Murray Dalglish – (1984)
 • Bobby Gillespie – (1984–1986)
 • Martin Hewes – (1986)
 • James Pinker – (1986)
 • Dave Evans – (1987–1989)
 • Richard Thomas – (1988–1990)
 • Ben Lurie – (1989–1998)
 • Steve Monti – (1990–1995)
 • Matthew Parkin – (1992)
 • Barry Blackler – (1992)
 • Nick Sanderson – (1993–1998)
 • Lincoln Fong – (1994–1995)
 • Geoff Donkin – (1998)
 • Phil King – (1998, 2007-2015)
 • Loz Colbert – (2007–2008)
 • John Moore – (1985–1987, 2012)
 • Duncan Cameron – (1983–1984)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Psychocandy (1985)
 • Darklands (1987)
 • Automatic (1989)
 • Honey's Dead (1992)
 • Stoned & Dethroned (1994)
 • Munki (1998)
 • Damage and Joy (2017)
 • Glasgow Eyes (2024)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Jesus & Mary Chain Reunion: Possibly, Maybe Bigger Than Jesus?". idolator (në anglisht). Marrë më 2024-03-03.[lidhje e vdekur]
 2. ^ "april skies - the jesus and mary chain". aprilskies.amniisia.com (në anglisht). Marrë më 2024-03-03.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]