The Lord of the Rings: The Return of the King

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: -
Titulli origjinal: The Lord of the Rings: The Return of the King
Shteti i prodhimit: Zelanda e Re
SHBA
Gjermani
Viti i prodhimit: 2003
Gjatja (PAL-DVD): 201/251 minuta
Gjuha origjinale: anglisht
Studio: New Line Cinema
Zhanri:
Premiera (Kino/Video): 17 dhjetor 2003
Për moshën: 12
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: $94,000,000 USD
Fitimi:
Realizues teknik
Regjia: Peter Jackson
Autori: Fran Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
J. R. R. Tolkien(Roman)
Producenti: Barrie M. Osborne
Peter Jackson
Fran Walsh
Kompozitori: Howard Shore
Kamermani: Andrew Lesnie
Prerja: Jamie Selkirk
Annie Collins
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


The Lord of the Rings: The Return of the King është një film artistik nga ShBA dhe e treta pjesë e The Lord of the Rings.

Filmi u shfaqur 2003 dhe ka fituar mbi 1 miliard dollar në kino, po ashtu edhe 11 Oskara.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.