The Ride (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"The Ride"
Këngë nga Rafał Brzozowski
Publikimi12 mars 2021
TekstshkruesJoakim Övrenius, Thomas Karlsson, Clara Rubensson, Johan Mauritzson
ProducerJoakim Övrenius
Flag of Poland.svg "The Ride"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiPolonia
PerformuesRafał Brzozowski
GjuhaAnglisht
KompozitorëJoakim Övrenius
TekstshkruesJoakim Övrenius, Thomas Karlsson, Clara Rubensson, Johan Mauritzson
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 14-ta
Pikët në Gjysëm-Finale35
Paraqitjet tjera
◄ Empires (2020)   

"The Ride" është një këngë e këngëtarit polak Rafał Brzozowski. Kënga e ka përfaqësuar PoloninëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 mars 2021, Telewizja Polska konfirmoi se Rafał Brzozowski do ta përfaqësojë Poloninë në garën 2021.

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65- të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Hollandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale në 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalen e madhe në 22 maj 2021.[2] Sipas rregullave të Eurovision, të gjithë vendet pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe " Pesë të Mëdhenjve ", të përbërë nga France, Germany, Italy, Spain dhe United Kingdom, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[3] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Polonia do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RAFAŁ takes 'The Ride' to Rotterdam - Eurovision Song Contest". eurovision.tv (në anglisht). 12 mars 2021. Marrë më 12 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  3. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  4. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.