The Silence of the Lambs (shqip)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Heshtja e Qengjave (The Silence of the Lambs) është një film i vitit 1991 drejtuar nga Jonathan Demme, me aktoret e njonur Jodie Foster dhe Entoni Hopkins dhe Scott Glenn.[1] Bazuar në romanin me të njëjtin titull te Thomas Harris, është filmi i dytë i bazuar në figurën e vrasësit serial Hannibal Lecter.

Ky është filmi i trete , pas It Happened One Night dheOne Flew Over the Cuckoo's Nest, i cila ka fituar pesë çmime Oskar : filmi me i mire, regjia me e mirë (J. Demme), aktori më i mirë (Anthony Hopkins), aktorja më e mirë (Jodie Foster) dhe skenari (Ted Tally).

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Silence of the Lambs". Turner Classic Movies. Marrë më 28 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)