The Super Mario Bros. Movie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Super Mario Bros. Movie
Regjia nga
Shkruar ngaMatthew Fogel
Bazuar nëEkskluziviteti Mario
nga Nintendo
Prodhuesi
Luajnë
MontazhiEric Osmond
MuzikaBrian Tyler[a]

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
5 prill 2023
Kohëzgjatja
92 minuta[1]
Shteti
 • Shtetet e Bashkuara[2]
GjuhaAnglisht
Buxheti$100 million[3]
Fitimi$734.5 million[4][5]

The Super Mario Bros. Movie është një film aventuresk i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2023 i bazuar në ekskluzivitetin e video lojërave të Nintendos Mario. Prodhuar nga Illumination, Universal Pictures, dhe Nintendo, dhe shpërndarë nga Universal, u drejtua nga Aaron Horvath dhe Michael Jelenic, bashkë-drejtuar nga Pierre Leduc dhe Fabien Polack, dhe shkruar nga Matthew Fogel. Kasti i dublimit përfshin Chris Pratt, Anya Taylor-Joy, Charlie Day, Jack Black, Keegan-Michael Key, Seth Rogen, dhe Fred Armisen. Filmi paraqet një histori origjine për vëllezërit Mario dhe Luigi, dy hidraulikë italo-amerikanë të cilët transportohen në një botë alternative dhe ngatërrohen në një betejë midis Mbretërisë së Kërpudhave, të udhëhequr nga Princesha Peach, dhe Koopas, të udhëhequr nga Bowser.

Pas dështimit kritik dhe komercial të filmit live-action Mario të vitit 1993, Nintendo hezitoi të licenconte pronat e saj intelektuale për përshtatje filmike. Krijuesi i Mario, Shigeru Miyamoto u interesua për zhvillimin e një filmi tjetër kur Nintendo po sillte lojërat e saj më të vjetra në shërbimin Virtual Console dhe përmes punës së Nintendo me Universal Parks & Resorts për të krijuar Super Nintendo World, ai u takua me themeluesin dhe CEO të Illumination, Chris Meledandri. Në vitin 2016, të dy po diskutonin për një film Mario dhe, në janar 2018, Nintendo njoftoi se do të bashkëpunonte me Illumination dhe Universal për ta prodhuar atë. Prodhimi ishte duke u zhvilluar deri në vitin 2020, dhe kasti u shpall në shtator 2021.

Filmi Super Mario Bros. u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 5 prill 2023. Filmi mori komente të ndryshme nga kritikët, por një përgjigje më pozitive nga audienca.[6][7][8][9]Ai ka fituar 734 milionë dollarë në mbarë botën, duke e bërë atë filmin me fitimet më të larta të vitit 2023 dhe duke vendosur rekorde në arkë për fundjavën më të madhe të hapjes në mbarë botën për një film të animuar dhe filmin me fitimet më të larta të bazuar në një video lojë.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllezërit italiano-amerikanë Mario dhe Luigi së fundmi kanë nisur një biznes hidraulik në Brooklyn. Babai i tyre nuk e miraton vendimin e Marios për të lënë punën e tij të qëndrueshme nën ish-punëdhënësin e tij antagonist Spike dhe beson se ai po e tërheq zvarrë Luixhin me vete. Pasi panë një rrjedhje të konsiderueshme të pusetave në lajme, Mario dhe Luigi kalojnë nën tokë për ta rregulluar atë, por thithen në një Warp Pipe dhe ndahen.

Mario zbret në Mbretërinë e Kërpudhave, të sunduar nga Princesha Peach, ndërsa Luigi zbarkon në Tokat e Errëta, të sunduara nga mbreti i keq Koopa Bowser. Bowser kërkon të martohet me Peach dhe do të shkatërrojë Mbretërinë Mushroom duke përdorur një Super Yll nëse ajo refuzon. Ai e burgos Luigin për të kërcënuar Marion, të cilin e sheh si konkurrencë për dashurinë e Peach. Mario takon Toad, i cili e çon në Peach. Peach planifikon të bashkohet me primatin Kongs për të ndihmuar në zmbrapsjen e Bowser dhe pranon të marrë Mario dhe Toad me vete. Në Mbretërinë e Xhunglës, Mbreti Cranky Kong pranon të ndihmojë me kushtin që Mario të mposht djalin e tij, Donkey Kong, në një luftë. Pavarësisht forcës së pamasë të Donkey Kong, Mario e mund atë duke përdorur një kostum mace.

Mario, Peach, Toad dhe Kongët përdorin karte për t'u kthyer në Mbretërinë e Kërpudhave, por ushtria e Bowser u zë pritë atyre në Rainbow Road. Kur një gjeneral Koopa me [guaskë blu]] shkatërron një pjesë të rrugës, Mario dhe Donkey Kong bien në oqean dhe supozohen të vdekur ndërsa Kongët e tjerë kapen. Pjeshkë dhe Toad kthehen në Mbretërinë e Kërpudhave dhe u bëjnë thirrje qytetarëve të evakuohen. Bowser mbërrin në bordin e kështjellës së tij fluturuese dhe i propozon Peach, i cili me ngurrim pranon pasi këshilltari i Bowser Kamek torturon Toad. Mario dhe Donkey Kong, pasi janë ngrënë nga një Maw-Ray si ngjala, lidhen sesi baballarët e tyre nuk i marrin kurrë seriozisht vendimet e tyre dhe ikin nga Maw-Ray duke hipur në një raketë nga kartoni i Donkey Kong-ut, duke nxituar për në dasmën e Bowser dhe Peach.

Në pritjen e dasmës, Bowser synon të ekzekutojë të gjithë të burgosurit e tij në lavë për nder të Peach. Toad kontrabandon një lule akulli në buqetën e Peach, të cilën Peach e përdor për të ngrirë Bowser. Mario dhe Donkey Kong mbërrijnë dhe lirojnë të burgosurit, me Marion duke përdorur një kostum tanuki për të shpëtuar Luigi. Një Bowser i tërbuar çliron veten dhe thërret një Bomber Bill për të shkatërruar Mbretërinë e Kërpudhave, por Mario e rrëzon atë nga kursi dhe e drejton atë në tubin Warp ku shpërthen, duke krijuar një vakum që bën që kështjella e Bowser të transportohet në Brooklyn. Ndërsa luftojnë me Bowser, Mario dhe Luigi kapin Super Yllin, bëhen të pathyeshëm dhe mposhtin Koopas. Bowser është tkurrur me një Mini Mushroom dhe është burgosur. Mario dhe Luigi përshëndeten si heronj dhe festohen nga popullsia e Bruklinit, duke përfshirë prindërit e tyre dhe Spike. Pak më vonë, Mario dhe Luigi janë parë duke jetuar së bashku në një shtëpi në Mbretërinë e Kërpudhave.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më tepër, Charles Martinet, i dublon Mario and Luigi në lojërat Mario, bën zërin e babait të vëllezërve; ai gjithashtu shpreh Giuseppe, një qytetar i Bruklinit që i ngjan pamjes origjinale të Marios në Donkey Kong dhe flet me zërin e tij në lojë.[10] Jessica DiCicco bën zërin e nënës së Mario and Luigi, ndërsa Rino Romano dhe John DiMaggio bëjnë zërin e xhaxhallarëve të vëllezërve, Tony and Arthur, respektivisht. Khary Payton dublon tMbretin e Penguinit, sundimtarin e Mbretërisë së Akullit të zbritur nga ushtria e Bowser,[13] ndërsa Juliet Jelenic, e bija e bashkëregjisorit Michael Jelenic, dublon Lumalee, një Luma blu nihiliste e mbajtur e burgosur nga Bowser,[13] dhe Scott Menville dublon Gjeneralin Koopa, dhëheqësin me krahë, me guaska blu të ushtrisë së Bowser.[14][15][16] Pauline dhe Diddy Kong bëjnë shfaqje me zë si kryebashkiaku i qytetit të Nju Jorkut dhe si një anëtar i turmës që shikon luftën e Marios me Donkey Kong, respektivisht.[15]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kompozitori i vjetër i Mario, Koji Kondo, merr meritat për "temat origjinale të Nintendo".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Super Mario Bros. Movie". Irish Film Classification Office (në anglisht). 16 shkurt 2023. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2023. Marrë më 16 shkurt 2023.
 2. ^ Grierson, Tim. "The Super Mario Bros. Movie: Review". Screen Daily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 5 prill 2023.
 3. ^ Rebecca Rubin (6 prill 2023). "Box Office: 'Super Mario Bros. Movie' Scores Huge $31.7 Million, 'Air' Lands $3.2 Million on Opening Day". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2023. Marrë më 6 prill 2023.
 4. ^ "The Super Mario Bros. Movie (2023)" (në anglisht). Marrë më 20 prill 2023.
 5. ^ "The Super Mario Bros. Movie (2023)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 20 prill 2023.
 6. ^ Meek, Andy (6 prill 2023). "The Super Mario Bros. Movie debuts with a near-perfect audience score on Rotten Tomatoes". Boy Genius Report (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2023. Marrë më 9 prill 2023.
 7. ^ Whitten, Sarah (5 prill 2023). "The Super Mario Bros. Movie is set for a big opening weekend — despite bad reviews". CNBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2023. Marrë më 9 prill 2023.
 8. ^ Robertson, Joshua (5 prill 2023). "The Mario Bros. Movie Has A 96 Percent Audience Score Despite Middling Reviews". TheGamer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2023. Marrë më 9 prill 2023.
 9. ^ Youngs, Ian (2023-04-10). "Super Mario Movie's 'sensational' box office takings defy poor reviews". BBC News (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2023. Marrë më 2023-04-10.
 10. ^ a b Murphy, J. Kim (23 shtator 2021). "Nintendo Direct: Chris Pratt Will Voice Mario in the Super Mario Bros. Movie". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2021. Marrë më 24 shtator 2021.
 11. ^ a b c d e f g h i "The Super Mario Bros. Movie – Production Information". Getty Images (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2023. Marrë më 29 mars 2023.
 12. ^ a b Silliman, Brian (9 mars 2023). "Heroes & Villains In The Mushroom Kingdom: Who Are The Super Mario Bros. Movie Characters?". NBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2023. Marrë më 19 mars 2023.
 13. ^ a b Richards, Brian (6 tetor 2022). "Khary Payton revealed as the voice of the penguin king in The Super Mario Bros. Movie". Nintendo Everything (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2022. Marrë më 6 tetor 2022.
 14. ^ Palmer, Jason (2023-04-05). "The Super Mario Bros. Movie review". Entertainment Focus (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2023. Marrë më 10 prill 2023.
 15. ^ a b Busch, Caitlin; Grebey, James; Weiss, Josh (2023-04-05). "Our Favorite Super Mario Bros. Movie Easter Eggs: Game References, Cameos, & More". Syfy Wire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2023. Marrë më 10 prill 2023.
 16. ^ Milheim, Russ (7 prill 2023). "Cast of The Super Mario Bros. Movie: 17 Main Actors & Who They Voice". The Direct (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2023. Marrë më 9 prill 2023.