The Tyger (poemë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

"The Tyger" është një poemë nga poeti Anglez Uilliam Bllek i botuar në 1794 si pjesë e koleksionit të këngëve të përvojës.[1] Kritiku i letërsisë Alfred Kazin e quan atë "më të famshmja e poezive të tij" dhe Shoqëria Kembrixh për William Blake thotë se ajo është "poema më antologizuar në Anglisht" Është një nga veprat më të reinterpretuara dhe të rregulluara të Blake.[2][3]

Poema[redakto | përpunoni burim]

Në anglisht[redakto | përpunoni burim]

Në shqip[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Kazin, 41–43.
  2. ^ Eaves, p. 207.
  3. ^ Whitson and Whittaker 63–71.