Jump to content

The Velvet Underground

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Velvet Underground ishte një grup amerikan roku i formuar në vitin 1964 në qytetin e New York-ut nga këngëtari/kitaristi Lou Reed, multi-instrumentalisti John Cale, kitaristi Sterling Morrison, dhe bateristi Angus MacLise (i zëvendësuar nga Moe Tucker në vitin 1965). Grupi ka arritur pak sukses komercial gjatë karrierës së tij, por është i njohur tashmë si një nga grupet më të rëndësishme dhe me më ndikim në zhanre si roku, underground, eksperimentale, dhe muzikë alternative. Grupi është menaxhuar shkurtimisht nga artisti Andy Warhol, dhe shërbeu si banda kryesore e the Silver Factory dhe aktiviteteve të projektit të Andy Warhol Exploding Plastic Inevitable nga 1966 deri në 1967. Tematika provokuese, eksperimentimi muzikor dhe qëndrimet shpeshherë nihiliste të reflektuara në muzikën e tyre rezultoi me ndikim të madh në zhvillimin e muzikës punk rock dhe asaj new wave.

  • The Velvet Underground & Nico (1967)
  • White Light/White Heat (1968)
  • The Velvet Underground (1969)
  • Loaded (1970)
  • Squeeze (1973)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]