The Wharton School

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Wharton School ose shkurt Wharton, është një nga shkollat më prestigjioze të financës në botë, në Filadelfia të ShBA-ve. Eshte gjithashtu shkolla me a vjeter e biznesit ne bote. Wharton është një fakultet i Universitetit të Pensilvanisë (University of Pennsylvania) dhe ka një numër te madh profesorësh në fushat e ekonomise, biznesit, marketing, dhe financës. Kjo shkollë ka tri programe, një universitar (undergraduate), një master (MBA), dhe një doktoraturë (Phd). Disa nga maturantet e Wharton School jane Elon Musk, Donald Trump, Warren Bufet, Sunder Pichai, Ivanka Trump, Anil Ambani, Mehmet Oz, Steve Cohen.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]