The White Stripes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
OrigjinaDetroit, Michigan, ShBA
ZhanretBlues rock, punk, blues, alternative rock, garage rock, folk, lo-fi
LabeliWarner Bros., V2, Third Man, Sub Pop, Sympathy for the Record Industry
Websitethirdmanrecords.com/about/artists/the-white-stripes

The White Stripes ishin[1] një duo, i formuar në vitin 1997 në Detroit, Michigan. Grupi përbëhej nga dy anëtarë, të martuar në atë periudhë, Jack White (kompozitor, vokal, kitarë, bas dhe tastierë) dhe Meg White (bateri dhe vocaliste në disa raste).[2] Pas publikimit të disa singles dhe tre albumeve si pjesë e skenës muzikore së Detroit, The White Stripes u bënë shumë të njohur në vitin 2002, si pjesë e ringjalljes së kulturës garazh rok. The White Stripes përdorën një qasje low-fideity për sa i përket procesit të regjistrimit të këngëve.

Estetika e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dyshja u dallua dhe për për qasjen e tyre të vecantë estetike duke u fokusuar në thjeshtësinë e ngjyrave të kuqe, të bardhë dhe të zezë. Këto tre ngjyra janë përdorur në çdo album si dhe në pjesvn më të madhe të prezencës së tyre në koncerte.The White Stripes njihen dhe për përdorimin e vazhdueshëm të numrit 3.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia i grupit përbëhet nga gjashtë albume në studio, një album i regjistruar në një koncert (live), një film koncert, një dokumentar nga turntë të tyre, njëzet e gjashtë single, dhe 14 video muzikore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]