Theodor Herzl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Theodor Herzl
תֵּאוֹדוֹר הֶרְצְל
Herzl më 1897
U lind në2 maj 1860
Vdiq3 korrik 1904 (44 vjet)
Vendi i prehjes1904–1949: Varrezat Döbling, Vjenë
1949–present: Mali Herzl, Jeruzalem
Emrat e tjerëBinyamin Ze'ev
ShtetësiaHungarez
ShkollimiUniversiteti i Vjenës
Profesioni
Njohur përBabai i Sionizmit politik modern
Bashkëshorti/jaJulie Naschauer (m. 1889)
Nënshkrimi

Theodor Herzl[a] (2 maj 1860 – 3 korrik 1904)[2] ishte një gazetar dhe aktivist politik hebre austro-hungarez, i cili ishte babai i sionizmit politik modern. Herzl formoi Organizatën Sioniste dhe promovoi imigracionin hebrePalestinë në një përpjekje për të formuar një shtet hebre.

Herzl lindi në Pest, Mbretëria e Hungarisë në një familje të begatë hebreje neologe. Pas një karriere të shkurtër juridike në Vjenë, ai u bë korrespondent i Parisit për gazetën vjeneze Neue Freie Presse. Mbulimi i tij i çështjes Dreyfus e çoi atë në përfundimin se antisemitizmi do ta bënte të pamundur asimilimin e judenjve dhe se e vetmja zgjidhje për hebrenjtë ishte krijimi i një shteti jehud. Në vitin 1896, Herzl botoi broshurën Der Judenstaat, në të cilën ai përpunoi vizionet e tij për një atdhe hebre. Idetë e tij tërhoqën vëmendjen ndërkombëtare dhe e vendosën me shpejtësi Herzlin si një figurë kryesore në botën hebraike.

Në vitin 1897, Herzl mblodhi Kongresin e Parë SionistBasel të Zvicrës dhe u zgjodh president i Organizatës Sioniste. Ai filloi një sërë iniciativash diplomatike për të ndërtuar mbështetje për një shtet hebre, duke iu drejtuar pa sukses perandorit gjerman Vilhelm II dhe Sulltanit osman Abdul Hamid II. Në Kongresin e Gjashtë Sionist më 1903, Herzl prezantoi Skemën e Ugandës, të miratuar nga Sekretari Kolonial Joseph Chamberlain në emër të qeverisë britanike. Propozimi, i cili kërkonte të krijonte një strehë të përkohshme për hebrenjtë në Afrikën Lindore Britanike pas pogromit Kishinev, u prit me kundërshtim të fortë dhe përfundimisht u refuzua. Herzl vdiq nga një sëmundje e zemrës në vitin 1904 në moshën 44 vjeçare dhe u varros në Vjenë. Në vitin 1949, eshtrat e tij u sollën në Izrael dhe u varrosën përsëri në malin Herzl.

Megjithëse Herzl vdiq para krijimit të Izraelit, ai njihet në hebraisht si Chozeh HaMedinah (חוֹזֵה הַמְדִינָה), fjalë për fjalë 'Vizionar i Shtetit'.[3] Herzl përmendet në mënyrë specifike në Deklaratën e Pavarësisë së Izraelit dhe zyrtarisht quhet "babai shpirtëror i shtetit hebre",[4] d.m.th. "vizionari" që i dha një platformë dhe kornizë konkrete, të zbatueshme sionizmit politik. Megjithatë, ai nuk ishte teoricieni apo aktivisti i parë sionist; studiues, shumë prej tyre fetarë si rabinët Yehuda Bibas, Zvi Hirsch Kalischer dhe Judah Alkalai, promovuan një sërë idesh proto-sioniste përpara tij.[5][6]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pllakë që shënon vendlindjen e Theodor Herzl, Sinagoga e Rrugës së Dohány, Budapest.
Herzl dhe familja e tij, rr. 1866–1873
Herzl as a child with his mother Janet and sister Pauline

Theodor Herzl lindi në Dohány utca (Tabakgasse në gjermanisht), një rrugë në lagjen hebraike të Pestit (tani pjesa lindore e Budapestit), Mbretëria e Hungarisë (tani Hungaria), në një familje hebreje neologe.[2] Ai ishte fëmija i dytë i Jeanette dhe Jakob Herzl, të cilët ishin hebrenj të asimiluar gjermanishtfolës. Herzl deklaroi se ai ishte i të dy prejardhjes Ashkenazi dhe Sefardike, kryesisht nga linja e tij atërore dhe në një masë më të vogël nga linja e nënës,[7] por nuk ka asnjë provë për pretendimin e origjinës sefardike.[8] Familja e babait të tij kishte emigruar nga Zimoni (sot Zemun, Serbi),[9] në Bohemi më 1739, ku iu kërkua të gjermanizonin mbiemrin e tyre të familjes Loebl (nga hebraishtja lev, 'zemër') në Herzl (zvogëlimi i gjer. Herz; 'zemër e vogël').[10]

Babai i Herzl, Jakob (1836–1902) ishte një biznesmen shumë i suksesshëm. Ai kishte një motër, Pauline, e cila ishte një vit më e madhe; ajo vdiq nga tifusi më 7 shkurt 1878.[11] Theodor jetonte me familjen e tij në një shtëpi pranë Sinagogës së Rrugës Dohány (e njohur më parë si Sinagoga Tabakgasse) e vendosur në Belváros, qyteti i brendshëm i qytetit të vjetër historik të Pestit, në pjesën lindore të Budapestit.[12][13]

Në rininë e tij, Herzl aspironte të ndiqte gjurmët e Ferdinand de Lesseps,[14] ndërtuesit të Kanalit të Suezit, por nuk pati sukses në shkenca dhe në vend të kësaj zhvilloi një entuziazëm në rritje për poezinë dhe shkencat njerëzore. Ky pasion u zhvillua më vonë në një karrierë të suksesshme në gazetari dhe një ndjekje më pak e festuar e dramaturgut.[15] Sipas Amos Elon,[16] kur ishte i ri, Herzl ishte një gjermanofil i flaktë që i shihte gjermanët si Kulturvolk (njerëzit e kulturuar) më të mirë në Evropën Qendrore dhe përqafoi idealin gjerman të Bildung, ku lexonte vepra të mëdha letrare nga Goethe dhe Shekspiri mund ta lejonte dikë që të vlerësonte gjërat e bukura në jetë dhe kështu të bëhej një person moralisht më i mirë (teoria Bildung tentonte të barazonte bukurinë me mirësinë).[17] Herzl besonte se nëpërmjet Bildung, hebrenjtë hungarezë si ai vetë, mund të shkundnin "karakteristikat e tyre të turpshme jehude" të shkaktuara nga shekuj të gjatë varfërimi dhe shtypjeje, dhe të bëheshin evropianë qendrorë të qytetëruar, një Kulturvolk i vërtetë përgjatë vijave gjermane.[17]

Në vitin 1878, pas vdekjes së Pauline, familja Herzl u zhvendos në Vjenë, Austro-Hungari dhe jetoi në lagjen e 9-të, Alsergrund. Në Universitetin e Vjenës, Herzl studioi juridikun. Si student i ri i juridikut, Herzl u bë anëtar i nacionalistëve gjermanë Burschenschaft, e cila kishte moton Ehre, Freiheit, Vaterland ("Nder, Liri, Atdhe").[18] Ai më vonë dha dorëheqjen në shenjë proteste ndaj antisemitizmit të organizatës.[19]

Pas një karriere të shkurtër juridike në Universitetin e Vjenës dhe Salzburgut,[20] ai iu përkushtua gazetarisë dhe letërsisë, duke punuar si gazetar për një gazetë vjeneze dhe korrespondent për Neue Freie Presse, në Paris, duke bërë herë pas here udhëtime të veçanta në Londër dhe Stamboll. Më vonë ai u bë redaktor letrar i Neue Freie Presse dhe shkroi disa komedi dhe drama për skenën vjeneze. Puna e tij e hershme nuk u fokusua në jetën hebreje. Ishte i rendit të feuilleton, më shumë përshkrues sesa politik.[21]

Vdekja dhe varrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herzl nuk jetoi për të parë refuzimin e planit të Ugandës. Në orën 5 pasdite. Më 3 korrik 1904, në Edlach, një fshat brenda Reichenau an der Rax, Austria e Poshtme, Theodor Herzl, pasi u diagnostikua me një problem në zemër në fillim të vitit, vdiq nga skleroza kardiake. Një ditë para vdekjes së tij, ai i tha William H. Hechler: "Përshëndetni Palestinën për mua. Unë dhashë gjakun e zemrës sime për popullin tim".[22]

Testamenti i tij përcaktonte që ai duhet të bënte varrimin e klasës më të varfër pa fjalime apo lule dhe ai shtoi: "Dëshiroj të varrosem në kasafortën pranë babait tim dhe të shtrihem atje derisa populli hebre të marrë eshtrat e mia në Izrael".[23] Megjithatë, rreth gjashtë mijë ndoqën makinën e varrimit të Herzlit dhe varrimi ishte i gjatë dhe kaotik. Pavarësisht kërkesës së Herzlit që të mos mbaheshin fjalime, një eulogji e shkurtër u mbajt nga David Wolffsohn. Hans Herzl, atëherë trembëdhjetë vjeç, i cili me zgjedhjen e babait të tij nuk ishte bërë synet në lindje, dhe e bëri këtë vetëm më vonë me urdhër të udhëheqësve sionistë, lexoi kaddish.[24][25]

I varrosur për herë të parë në varrezat vjeneze në rrethin e Döbling,[26] eshtrat e tij u sollën në Izrael në vitin 1949 dhe u varrosën në Malin HerzlJerusalem, i cili u emërua pas tij. Arkivoli ishte i mbështjellë në një pall blu dhe të bardhë të zbukuruar me një yll të Davidit që rrethonte një Luan të Judës dhe shtatë yje ari që kujtonin propozimin origjinal të Herzlit për një flamur të shtetit hebre.[27]

Vepra të botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kompagniearbeit, komedi në një akt, Vjenë 1880
 • Die Causa Hirschkorn, komedi në një akt, Vjenë 1882
 • Tabarin, komedi në një akt, Vjenë 1884
 • Muttersöhnchen, në katër akte, Vjenë 1885 (Më vonë: "Austoben" by H. Jungmann)
 • Seine Hoheit, komedi në tre akte, Vjenë 1885
 • Der Flüchtling, komedi në një akt, Vjenë 1887
 • Wilddiebe, komedi në katër akte, në bashkautorësi me H. Wittmann, Vjenë 1888
 • Was wird man sagen?, komedi në katër akte, Vjenë 1890
 • Die Dame in Schwarz, komedi në katër akte, në bashkautorësi me H. Wittmann, Vjenë 1890
 • Prinzen aus Genieland, komedi në katër akte, Vjenë 1891
 • Die Glosse, komedi në një akt, Vjenë 1895
 • Das Neue Ghetto, dramë në katër akte, Vjenë 1898. E vetmja lojë e Herzl me personazhet hebrenj.[29] Përkthyer si The New Ghetto nga Heinz Norden, New York 1955
 • Unser Kätchen, komedi në katër akte, Vjenë 1899
 • Gretel, komedi në katër akte, Vjenë 1899
 • I love you, komedi në një akt, Vjenë, 1900
 • Solon in Lydien, dramë në tre akte, Vjenë 1905

Të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Herzl, Theodor. Theodor Herzl: Excerpts from His Diaries (2006) excerpt and text search Arkivuar 8 korrik 2014 tek Wayback Machine
 • Herzl, Theodor. Philosophische Erzählungen Philosophical Stories (1900), ed. by Carsten Schmidt. new ed. Lexikus Publ. 2011, ISBN 978-3-940206-29-9.
 • Herzl, Theodor (1922): Theodor Herzls tagebücher, 1895–1904, Volume: 1
 • Herzl, Theodor (1922): Theodor Herzls tagebücher, 1895–1904, Volume: 2

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hungarisht: Herzl Tivadar; hebraisht: תֵּאוֹדוֹר הֶרְצְל, romanizuar: Te'odor Hertzel; Emri hebraik i dhënë në brit milah: Binyamin Ze'ev.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Esor Ben-Sorek (18 tetor 2015). "The Tragic Herzl Family History" (në anglisht). Times of Israel. At his brit mila he was given the Hebrew name Binyamin Zeev
 2. ^ a b Cohen, Israel (1959). Theodor Herzl, founder of political Zionism (në anglisht). T. Yoseloff. fq. 19.
 3. ^ "מילון מורפיקס | חוזה המדינה באנגלית | פירוש חוזה המדינה בעברית". www.morfix.co.il (në hebraisht). Marrë më 17 gusht 2022.
 4. ^ Declaration of Establishment of State of Israel
 5. ^ "Lehman-Wilzig, Sam N. "Proto-Zionism and its Proto-Herzl: The Philosophy and Efforts of Rabbi Zvi Hirsch Kalischer." Tradition: A Journal of Orthodox Jewish Thought 16.1 (1976): 56–76" (PDF). profslw.com (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2022.
 6. ^ Penkower, Monty N. "Religious Forerunners of Zionism." Judaism 33.3 (1984): 289.
 7. ^ Peres 1999, f. 123.
 8. ^ Robertson 2004, f. 63.
 9. ^ Babai dhe gjyshi i Theodor kanë lindur në Zemun. Shiko Loker, Zvi (2007). "Zemun". përmbledhur nga Berenbaum, Michael; Skolnik, Fred (red.). Encyclopedia Judaica (në anglisht). Vëll. 1 (bot. 2nd). Detroit: Macmillan Reference. fq. 507–508. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2018. Marrë më 1 nëntor 2013.
 10. ^ Kornberg, Jacques (1993). Theodor Herzl: From Assimilation to Zionism (në anglisht). Indiana University Press. ISBN 978-0-253-11259-0. Marrë më 17 gusht 2022 – nëpërmjet Google Books.
 11. ^ "Theodor Herzl – Background" (në anglisht). About Israel. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2016. Marrë më 26 tetor 2011.
 12. ^ Herzl, Theodor. "An Autobiography". The Jewish Chronicle (në anglisht). Nr. 1. fq. 20. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2017. Marrë më 1 prill 2017. I was born in 1860 in Budapest in a house next to the synagogue where lately the rabbi denounced me from the pulpit in very sharp terms (...)
 13. ^ Herzl, Theodor (1960). "Herzl Speaks: His Mind on Issues, Events and Men". Herzl Institute Pamphlet (në anglisht). 16. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2005. I went ... to the synagogue [in Paris] and found the services once again solemn and moving. Much reminded me of my youth and the Tabakgasse synagogue in Pest.
 14. ^ Chouraqui, André. A Man Alone: The Life of Theodor Herzl. Keter Books, 1970, p. 11.
 15. ^ Elon, Amos (1975). Herzl, pp. 21–22, New York: Holt, Rinehart and Winston. ISBN 978-0-03-013126-4.
 16. ^ Elon, Amos (1975). Herzl, p. 23, New York: Holt, Rinehart and Winston. ISBN 978-0-03-013126-4
 17. ^ a b Buruma, Ian Anglomania: A European Love Affair, New York: Vintage Books, 1998, p. 180.
 18. ^ Helge Dvorak (1999). "Herzl, Theodor". Biographisches Lexikon der Deutschen Burschenschaft (në gjermanisht). Vëll. Band I: Politiker Teil 2:F-H. Heidelberg: Universitätsverlag C. Winter. fq. 317–318. ISBN 978-3-8253-0809-4.
 19. ^ "Herzl A Man of His Times". herzl.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2013. Marrë më 17 gusht 2022.
 20. ^ "Theodor Herzl (1860–1904)" (në anglisht). Jewish Agency for Israel. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2009. Marrë më 8 gusht 2009. He received a doctorate in law in 1884 and worked for a short while in courts in Vienna and Salzburg.
 21. ^ M. Reich-Ranicki, Mein Leben, (München 2001, DTV GmbH & Co. – ISBN 978-3-423-12830-8), p. 64.
 22. ^ Elon, Amos (1975). Herzl, pp. 400–401, New York: Holt, Rinehart and Winston. ISBN 978-0-03-013126-4.
 23. ^ 'Obituary', The Times, Thursday, 7 July 1904; p. 10; Issue 37440; col B.
 24. ^ Elon, Amos (1975). Herzl, p. 402, New York: Holt, Rinehart and Winston. ISBN 978-0-03-013126-4.
 25. ^ Michael Stanislawski,Zionism and the Fin de Siecle: Cosmopolitanism and Nationalism from Nordau to Jabotinsky, University of California Press, Stampa:Isbn 2001 p. 11.
 26. ^ Corbett, Tim (2016). ""Was ich den Juden war, wird eine kommende Zeit besser beurteilen …" – Myth and Memory at Theodor Herzl's Original Gravesite in Vienna". S:I.M.O.N. Shoah: Intervention. Methods. Documentation. (në anglisht). 3 (1): 64–88. ISSN 2408-9192.
 27. ^ Mystery solved: Missing Herzl Parochet found in the KKL-JNF House in Tel Aviv, Jerusalem Post
 28. ^ "Theodor Herzl 1880-1889 | The Jewish Agency". archive.jewishagency.org (në anglisht). 5 nëntor 2007. Marrë më 17 gusht 2022.
 29. ^ Balsam, Mashav. "Theodor Herzl: From the Theatre Stage to The Stage of Life". All About Jewish Theatre (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2010. Marrë më 8 gusht 2009.

Lexim më tutje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]