Theodor Kittelsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Potreti i Theodorit i vizatuar nga Christian Krohg

Theodor Severin Kittelsen (27 prill 1857 - 21 janar 1914) ishte artistë norvegjezë. Ai ishte një nga artistët më të njohur në Norvegji. Ai u bë i njohur për pikturat e tij të natyrës, ilustrimet për përralla dhe legjenda.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kittelsen lindi në KragerøTelemark, Norvegji. Babai i tij vdiq kur ai ishte i ri, duke i lënë gruan dhe tetë fëmijët në gjendje të vështirë. Kittelsen ishte 11 vjeç kur filloi praktikës si orator. Kur ishte 17 vjeçar, ai u bë nxënës në shkollën e vizatimit në Oslo. Në vitin 1879, Diderich Aall nuk mundi ta përkrah Kittelsenin, kështu që ai filloi të punoj si vizatues për gazetat dhe magazinat gjermane.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1882, Kittelsenit i'u dha bursa për të studiuar në Paris. Në vitin 1887, ai u kthye në vendlindjen e tij. Ai i kaloi dy vite në Lofoten ku jetoi me motrën dhe kunatin e tij në fenerin e detit në Skomvær.

Vizatimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Theodor Kittelsen – tusenkunstneren fra Kragerø (Kittelsenhuset. Berg – Kragerø Museum) Arkivuar 2 mars 2008 tek Wayback Machine