Thiago Silva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Thiago Emiliano da Silva)
Shko te: navigacion, kërko
Thiago Silva
Thiago Silva (cropped).jpg
Silva me Paris Saint-Germain në vitin 2013.
Të dhënat personale
Emri i plotë Thiago Emiliano da Silva
Data e lindjes (1984-09-22) 22 Shtator 1984 (33 vjeç)
Vendi i lindjes Rio de Janeiro, Brazil
Gjatësia 1,83 m (6 ft 0 in)
Pozita ne fushë Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Paris Saint-Germain
Numri 2
Kariera në rini
1998 Fluminense
2000–2001 Barcelona-RJ
2001–2002 RS Futebol
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003 RS Futebol
2004 Juventude 27 (3)
2004–2005 Porto 0 (0)
2005–2006 Dynamo Moscow 0 (0)
2006–2008 Fluminense 81 (6)
2009–2012 Milan 93 (5)
2012– Paris Saint-Germain 22 (0)
Ekipi kombëtar
2008–2012 Brazili U23 8 (0)
2008– Brazili 39 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 Maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 22:26, 30 qershor 2013 (UTC)

Thiago Emiliano da Silva, ose thjesht Thiago Silva (lindur me 22 shtator 1984), është një futbollist brazilian. Ai luan për klubin Paris Saint-Germain pasi ka nënshkruar një kontrate në vitin 2012.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Thiago Silva në aksion.

Karriera e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Fluminense[redakto | redakto tekstin burimor]

Milan[redakto | redakto tekstin burimor]

Thiago Silva me A.C. Milan.

Në dhjetor të vitit 2008, Thiago Silva u transferua tek AC Milan për 10 Milion € [1]. Silva u regjistrua si lojtar i AC Milan në korrik të vitit 2009.

Thiago Silva bëri debumtin jo-zyrtar me AC Milan kundër Hannover 96 më 21 janar 2009. Silva luajti në të gjithë ndeshjen. Në Serie A, Thiago Silva bëri debutimin e tij kundë AC Siena në fitoren 2-1.

Paris Saint-Germain[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat më Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat dhe rezultatet me Kombëtaren Braziliane.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 30 Maj 2012 FedEx Field, Landover, Shtetet e Bashkuara Flag of the United States.svg SHBA 2–0 4–1 Ndeshje Miqësore
1. 10 shtator 2013 Gillette Stadium, Foxborough, Shtetet e Bashkuara Flag of Portugal.svg Portugalia 2–1 1–3 Ndeshje Miqësore

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 5 Maj 2013

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Europa Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Juventude 2004 28 3 1 0 29 3
Total 28 3 1 0 29 3
Porto 2004–05 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0
Dynamo Moscow 2005 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0
Fluminense 2006 31 0 8 0 4 0 43 0
2007 30 5 12 3 42 8
2008 20 1 12 2 32 3
Total 81 6 20 3 16 2 117 11
Milan 2009–10 33 2 0 0 7 0 40 2
2010–11 33 1 3 0 6 0 42 1
2011–12 27 2 3 0 7 1 37 3
Total 93 5 6 0 20 1 119 6
Paris Saint-Germain 2012–13 22 0 3 1 9 2 34 3
Total 22 0 3 1 9 2 34 3
Career Total 224 14 30 4 45 5 299 23

Statistikat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 30 qershor 2013

Kombëtarja braziliane e futbollit
Viti Ndeshje Gola
2008 3 0
2009 3 0
2010 6 0
2011 13 0
2012 7 1
2013 7 0
Total 39 1

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Fluminense
Milan
PSG

Individuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Thiago Silva è del barcelona È lui l'erede di Maldini (në Italian). Corriere della Sera. 12 December 2008. Marrë më 20 January 2009. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]