Thurston Moore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thurston Moore
Chelsea Light Moving - Thurston Moore (Traumzeit Festival 2013) IMGP7460 smial wp.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesThurston Moore
U lind25 korrik 1958
PrejardhjaCoral Gables, Florida ShBA
ZhanretAlternative rock
Grunge
No Wave
Noise rock
rok-indie
Experimental rock
Veglatvokal, kitare
Shtëpitë diskografikeMatador Records
DGC Records
Ecstatic Peace
BashkëpunimetSonic Youth, Chelsea Light Moving

Thurston Joseph Moore lindi më 25 korrik të vitit 1958. Është një këngëtar, kompozitor dhe multi-instrumentist anglez i cili fillimisht e fitoi famën e vet si bashkëthemeluesi i grupit "Sonic Youth" dhe Chelsea Light Moving.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Psychic Hearts (1995), Geffen Records
  • Trees Outside the Academy (2007)
  • Demolished Thoughts (2011)
  • Piece for Jetsun Dolma
  • Lost to the City
  • Root
  • Promise (Thurston Moore, Evan Parker & Walter Prati)
  • Three Incredible Ideas

Thurston Moore, Kim Gordon & Yoko Ono[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • YOKOKIMTHURSTON, 2012

Chelsea Light Moving[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Webfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]