Thurston Moore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Thurston Moore
Chelsea Light Moving - Thurston Moore (Traumzeit Festival 2013) IMGP7460 smial wp.jpg
Informacione
Emri Thurston Moore
Lindja 25 korrik 1958
Prejardhja Coral Gables, Florida ShBA
Zhanri Alternative rock
Grunge
No Wave
Noise rock
rok-indie
Experimental rock
Label Matador Records
DGC Records
Ecstatic Peace
Instrument(e) vokal, kitare
Bashkëpunim(e) me Sonic Youth, Chelsea Light Moving


Thurston Joseph Moore lindi më 25 korrik të vitit 1958. Është një këngëtar, kompozitor dhe multi-instrumentist anglez i cili fillimisht e fitoi famën e vet si bashkëthemeluesi i grupit "Sonic Youth" dhe Chelsea Light Moving.

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Psychic Hearts (1995), Geffen Records
  • Trees Outside the Academy (2007)
  • Demolished Thoughts (2011)
  • Piece for Jetsun Dolma
  • Lost to the City
  • Root
  • Promise (Thurston Moore, Evan Parker & Walter Prati)
  • Three Incredible Ideas

Thurston Moore, Kim Gordon & Yoko Ono[redakto | redakto tekstin burimor]

  • YOKOKIMTHURSTON, 2012

Chelsea Light Moving[redakto | redakto tekstin burimor]

Referncat[redakto | redakto tekstin burimor]

Webfaqja[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Thurston Moore