Tierra de reyes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tierra de reyes (Shqip: Toka e Nderit ), [1] është një telenovelë amerikane me premierë në Telemundo më 2 dhjetor 2014, dhe përfundoi në 27 korrik 2015. Telenovela është krijuar nga autori venezuelas Rossana Negrín, bazuar në dramën kolumbiane - amerikane të shkruar nga Julio Jiménez, me titull Pasión de Gavilanes . [2] Prodhuar nga Telemundo Studios, dhe shpërndarë nga Telemundo Internacional .

Ajo interpreton Aarón Díaz, Gonzalo García Vivanco dhe Christian de la Campa si vëllezërit Rey Gallardo Leon, dhe Ana Lorena Sánchez, Kimberly Dos Ramos dhe Scarlet Gruber si motrat Del Juncos, së bashku me Sonya Smith dhe Fabián Ríos . [3]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendosur në Houston, Texas, historia e kërkimit të përulur dhe të palodhur të vëllezërve Gallardo për hakmarrje ndaj familjes së pasur dhe të fuqishme del Junco. Kur trupi i Alma Gallardo të re, të bukur dhe shtatzënë është gjetur në lumin Houston, vëllezërit e saj Arturo, Samuel dhe Flavio besojnë se familja e dashnorit të saj Ignacio del Junco është fajësia. Duke marrë mbiemrin "Rey" për të maskuar identitetin e tyre, vëllezërit fillojnë të punojnë si punëtorë në fermën e kalit del Junco për t'u afruar me armikun e tyre. Me Ignacio tashmë të vdekur dhe duke mësuar se si motra e tyre e dashur ishte keqtrajtuar nga familja e Ignacio, vëllezërit u nisën për hakmarrje ndaj gruas së ve, të Kajetana dhe vajzave të saj Sofjes, Irinës dhe Andreës. Dëshira e tyre për hakmarrje dhe drejtësi bëhet më e ndërlikuar kur vëllezërit Gallardo dhe motrat del Junco fillojnë të zhvillojnë ndjenja të vërteta për njëra-tjetrën. Mattersështjet komplikuese më tej është skema, burri oportunist dhe një kontrabandist i armëve i Sofjes i cili nuk do të ndalet asgjë për të marrë pemën del Junco. E vërteta për identitetin e vëllezërve bëhet e njohur për familjen del Junco dhe Kajetana zhvillon urrejtje ndaj vëllezërve Gallardo. Mattështjet përkeqësohen kur Cayetana mëson se Arturo është ajo që është përgjegjëse për shtatëzëninë e Sofjes dhe vendoset të shohë vjeshtën e vëllezërve. [4] [5] [6]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Aarón Díaz si Arturo Rey Gallardo; Burri i dytë i Sofjes, babai i Arturito, Flavio, Samueli, Alma dhe vëllai i madh i Verónica
 • Ana Lorena Sánchez si Sofja del Junco Gallardo; Gruaja e Arturo, nëna e Arturito, vajza më e madhe e Cayetana, Andrea dhe motra e moshuar e Irina
 • Kimberly Dos Ramos si Irina del Junco Gallardo; Gruaja e Flavios, vajza më e vogël e Cayetana, Sofja dhe motra më e vogël e Andrea
 • Gonzalo García Vivanco si Flavio Rey Gallardo; Burri i Irinës, Arturo, Samuel, vëllai i Alma dhe Verónica
 • Scarlet Gruber si Andrea del Junco Gallardo; Gruaja e dytë e Samuelit, vajza e dytë e Kajetana, Sofja dhe motra e Irinës
 • Christian de la Campa si Samuel Rey Gallardo; Burri i Andrea, burri i ish-Beatriz, Arturo, Flavio, Alma dhe vëllai i Verónica
 • Sonya Smith si Cayetana Belmonte del Junco; Sofja, nëna e Andrea dhe Irina, ish gruaja e Leonardo
 • Fabián Ríos si Leonardo Montalvo; Burri i mëparshëm i Sofjes dhe Kajetana (antagonisti)
 • Daniela Navarro si Patricia Rubio; Ish-dashnori i Samuelit
 • Omar Germenos si Emilio Valverde; mik i familjes së Del Juncos
 • Adriana Lavat si Soledad Flores; Nëna / figura e nënës së motrave Del Junco, nëna biologjike e Verónica
 • Eduardo Victoria si Néstor Fernández
 • Joaquín Garrido si Don Felipe Belmonte del Junco; Babai i Cayetana
 • Cynthia Olavarría si Isadora Valverde; Vajza e Emilio, e fiksuar pas Arturo
 • Isabella Castillo si Alma "Reina" Gallardo / Verónica Saldívar Gallardo; Alma është motra e vdekur e vëllezërve të Reyes dhe më vonë u shfaq Verónica dhe zbulohet se është gjysma e motrave të vëllezërve të Reyes nga ana e baballarëve të tyre që shpjegon ngjashmërinë e Alma dhe Verónica
 • Diana Quijano si Beatriz Alcázar de la Fuente; Ish gruaja e Samuelit
 • Ricardo Kleinbaum si Ulises Matamoros; Burri i Patrisit
 • Babi Dáger si Miranda Luján Saldívar; Nëna birësuese e Verónica dhe shoqja më e mirë e Cayetana
 • Alberich Bormann si Darío Luján; Miku / ish i fejuari më i mirë i Irinës dhe nipi i Mirandës
 • Roberto Plantier si Horacio Luján; Ish i dashuri i Andreës, nipi i Mirandës
 • Gabriel Rossi si Pablo Martinez; foreman i besuar i Del Junco dhe i dashuri i Verónica
 • Gloria Mayo si Juana Ramírez
 • José Ramón Blanch si Roger Molina
 • Fabián Pizzorno si Octavio Saldívar
 • Xhesika Cerezo si Briggite Losada
 • Sol Rodríguez si Lucía Crespo Ramírez
 • Kary Musa si Candela Ríos
 • Julio Ocampo si Tomás Crespo
 • Orlando Miguel si Jack Malkovich
 • Fernando Pacanins si John Nicholson
 • Virginia Loreto si Nieves; shërbyesja e besuar e Del Junco
 • Giovanna del Portillo si Rocío Méndez; shërbyesja e besuar e Del Junco
 • Carmen Olivares si Matilde García
 • Rodrigo Aragón si Cabrera
 • Bárbara Garófalo si Linda Valverde; Mbesa e Emilios

Yje speciale të ftuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ana Sofía Durán si Fëmijë Irina
 • Joanna Hernández si Child Sof Childa
 • Macarena Oz si Fëmija Andrea
 • Ricardo Chávez si Ignacio del Junco
 • Guillermo Quintanilla si José Antonio Gallardo
 • Cecilia Melman si Teresa León de Gallardo
 • Marissa del Portillo si Julia Ortiz

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi i telenovelës u njoftua në Shtator 2014. [7] Xhirimet filluan në Miami dhe Houston më 22 tetor. [8] Ajo është e bazuar në telenovela kolumbiane Pasión de Gavilanes shkruar nga Julio Jiménez, [9] përshtatur nga Rossana Negrín. [10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tierra de Reyes (Land of Honor)". telemundo.com (në spanjisht). Telemundo Internacional. Marrë më 21 tetor 2017.
 2. ^ "Nova estrena 'Tierra de Reyes', el 'remake' de 'Pasión de gavilanes'". 20minutos.es (në spanjisht). Marrë më 21 tetor 2017.
 3. ^ "FOTOS: Conoce a los protagonistas de "Tierra de Reyes"". tvboricuausa.com (në spanjisht). Marrë më 21 tetor 2017.
 4. ^ "Telemundo planuje nową wersję "Gorzkiej zemsty"" (në polonisht). Novela Polish. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2014. Marrë më 3 shtator 2014.
 5. ^ "¡Bombazo! 'Tierra de Reyes', la revancha comienza ahora" (në spanjisht). Ideal.es. Marrë më 30 nëntor 2014.
 6. ^ "Promo, sinopsis y elenco de Tierra de Reyes, remake de la telenovela Pasión de Gavilanes" (në spanjisht). Canallrgz. Marrë më 30 nëntor 2014.
 7. ^ "La nueva producción de Telemundo "Tierra de Reyes" inicia grabaciones" [The new production of Telemundo "Land of Kings" starts recording] (në spanjisht). TVnovelasmagazine. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2020. Marrë më 22 tetor 2014.
 8. ^ "Telemundo inicia la grabación de 'Tierra de Reyes', el remake de 'Pasión de gavilanes'" [Telemundo begins the recording of 'Land of Kings', the remake of "Passion of hawks"] (në spanjisht). FórmulaTV. Marrë më 24 tetor 2014.
 9. ^ "Aarón Díaz, Gonzalo García y Christian de la Campa protagonizarán 'Tierra de Reyes'" [Aarón Díaz, Gonzalo García and Christian de la Campa star in 'Land of Kings'] (në spanjisht). TVnotas. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2014. Marrë më 22 tetor 2014.
 10. ^ Telemundo Local. ""Tierra de Reyes", un deleite para los ojos" ["Land of Kings", a delight for the eyes] (në spanjisht). Telemundo 47. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2014. Marrë më 24 tetor 2014.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]