Tifoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

tifoja eshte semundje e shkaktuar nga infeksioni me nje ose me shume bakterie rikesiale.Pleshtat,marimangat,morrat ose rriqerat e transmetojne ate kur ju kafshojne.Simptomat :ethe dhe te dridhura,dhimbje koke,frymemarrje e shpejte,dhimbje trupi dhe muskujve,kollitje,te vjellura etj ...