Jump to content

Tigoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tigoni
Një mashkull me një ngjyrë të errët dhe me një krifë të zhvilluar
Klasifikimi shkencor edit
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:

Tigoni (gjithashtu dhe Tigloni) është hibrid qe krijohet nga kryqezimi midis një tigri (Panthera tigris) dhe një luaneshe (Panthera leo). Kështu, ka prindër me të njëjtin gjini, por me lloje të ndryshme. Tigoni aktualisht nuk është aq i zakonshëm sa hibridi i kundërt i tij ligri por megjithatë, në vitin 1961, Gerald Iles shkroi se ai kishte mundur të merrte tre tilone, por kurrë nuk kishte parë një liger.

Gjenomi i tigonit mund te perfshije komponente gjentetike te te dy prinderve keshtu qe ata mund te shfaqin karakteristika nga te dy prinderit: mund te kene ngjyren e arte te luanit dhe shiritat e nje tigri. Tigonet mund te trashegojne me shume nga nena e tyre luanesha sepse mund te kete tufen me floke ne pjesen e kokes. Nje keqkuptim nga njerezit te cilet thone se eshte me i vogel se nje luan apo tiger i zakonshem. Epo ato nuk e kalojne madhesine e nenes luaneshe, por edhe ndonje lloj xhuxhizmi nuk e shfaqin sepse mund te peshojne sa nje luan i zakonshem rreth 180kg.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gerard Iles shkroi se tigonët dhe ligrat ishin menduar mire per te qene sterile, megjithate ne vitin 1943 nje hibrid "15-vjecar" mes nje tigri dhe nje luani kryqezuar me sukses mes tyre. Dhe kelyshi femer megjithese me nje shendet te brishte ishte rritur shume.

Ne kopshit zoologjik te Indise ne Alipoo u kryqezuan nje cift tjeter tigrash dhe luanesh duke dhene nje kelysh tigoni i cili u rrit me nje peshe me te madhe se nje luan i zakonshem. Ne vitin 1983 i krijua nje tiglon tjeter i quajtur Nathaniel. Nathaniel u rrit me shume se nje luan por me pak se nje tiger dhe kishte vija te zeza e te theksuara. Nathaniel vdiq ne moshen 8 vjecare gjate nje eksperimenti shkencore.

Shikoni edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Linkie, M.; Wibisono, H. T.; Martyr, D. J.; Sunarto, S. (2008). "Panthera tigris ssp. sumatrae". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2017-1. International Union for Conservation of Nature.
  • Panthera tigris ; tigon at a zoo in national park.
  • A hybrid between a Tiger and a Lioness.
  • Liger the other hybrid ; James Smith ; Norway go. Red list of animals named tiger of bengal in her list.