Jump to content

Tingulli 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tingulli 3nt)

Grupi TINGULLI 3 tani "TINGULLI TRENT" është formuar në fillim të vitit 1996. Asokohe pjesëtarë të grupit ishin Getoar Selimi , Jetoni Troshupa dhe Besa Gashi. Ndërsa Agon Sylejmani iu bashkua grupit menjëherë pas luftës së fundit ne Kosove të vitit 1999 . Tani TINGULLI TRENT jane Getoari(Ghetto Geasy) dhe Agoni (Big Xig) Gjatë karierës së tyre kanë bashkëpunuar me shume këngtarë e grupe tjera muzikore..TINGULLI TRENT jane themelues dhe pjese e kompanis ose labelit te njohur BABA RECORDS tani "BABA STARS" . Në repertuarin e grupit kryesisht janë këngë në gjuhën shqipe, me perjashtimin e disa fja ose fjali (sllang) angleze

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1. Prishtina Fuckin City
 • 2. alBOOMi i 2të
 • 3. I 3NT
 • 4. Babës
 • 5. Pika per Vesh
 • 6. Ma i Madhi n'ven

Kenget më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prishtina Fuckin' City
 • Kishe une bukuroshe (versioni eksplicit: Kishe une p***)
 • Llokum me arra
 • Vesa
 • Dridhe (bashkpunim me Chiljeta)
 • Bal 3D
 • Me Kosove luhet komore (bashkpunim me Adelina Ismaili)
 • Next 4 all bitchez
 • Te dy (bashkpunim me Elvana Gjata)
 • A e din se (bashkpunim me Skillz)
 • I 3nt (bashkpunim me Fatime Kosumi)
 • 100% trent
 • Babes
 • Ana e majte- ana e djathte
 • Une e boj
 • Drog per vesh
 • Superstar (bashkpunim me Patrick Bizzard)
 • Krejt e din (bashkpunim me Genta Ismajli)
 • A po don kesh (bashkpunim me Dj Blunt)
 • Me merr (bashkpunim me Soni Malaj)
 • Kalle Sonte
 • I Kom (bashkpunim me Ermal Fejzullahu)
 • Ani ani Syn ( bashkpunim me Flori )
 • 1 Spliff mas Koncertit
 • Ma i Madhi n'ven
 • That's it (bashkpunim me Orik)
 • Kallxom ku arrite (bashkpunim me Tuna)
 • Na e bojna nice (bashkpunim me Lyrical Son)
 • D&G (bashkpunim me Dafina Zeqiri)

Tingulli Trent disa nga Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tingulli Trent kane bere nje revulucion ne muziken shqipe si dhe kane thyer shum Rekorde ne Shqipëri dhe Kosove. Disa prej atyre jane keto:

 • Albumi i pare" PRISHTINA FUCKIN CITY" ishte Albumi i pare Hip Hop \Rap shqip qe kishte thyer shume tabu duke u nisur nga shprehjet eksplicite ne keng ose publikisht dhe duke u shtiur ne mijera kopje ne t'gjitha trojet shqip folese..
 • Albumi dyte "AL BOOMi i 2TE" u titullua keshtu pikrisht sepse pritej te ishte nje BOOM ashtu edhe doli duke pasur parasysh hitin e pa krahasueshem te asaj kohe "LLokum me .ara" pastaj "Kishe une Bukuroshe" etj..
 • Albumi i trete "I 3NT " ishte moment i rendesishem per vet grupin si edhe per adhuruesit ketije grupi ata sollen nje album shume profesional me shume hite ne te psh.. " Bal 3D" pastaj "Muzika jone" (bashkpunim me Nora Istrefi) keng edhe ku shpertheu si kengetare Nora pastaj "Mustafa" "Vesa"

etj..

 • Albumi i katert "BABES" eshte Albumi qe secili njeri mund ta gjej veten nen tingujt e ketije albumi secila kenge pothuajse u shendrua ne nje mega hit rekordet u thyen qe nga kenga "Dridhe" (bashkpunim me chiljeten)qe doli si singel pak kohe para Albumit duke vazhduar me "Te 2" (bashkpunim me Elvana Gjata) keng edhe ku shpertheu si kengetare Elvana Gjata pastaj "little mommy" (bashkpunim me Stine) ,100% trent ,Babes,Po shihet ashiqare (bashkpunim me infinit) etj.
 • Albumi i peste "PIKA PER VESH" ishte albumi me me se paku keng mbrenda por qe tani me nuk diksutohej per suksesin dhe profesionizmin e grupit qe verehet qysh nga emri dhe Fama ku qysh ne start mbrenda nje Jave jane shitur 8000 kopje dhe qe vazdhdon e shitet akoma me hitet si "Kalle sonte", "Me merr" (bashkpunim me Soni Malaj), "A po don kesh" (bashkpunim me Dj Blunt), etj..
 • Albumi i gjashte " MA I MADHI N'VEN" nga titulli ose emertimi i ketije albumi tregon pushtetin e ketije grupi tash e sa vite ne maje te suksesit. ketu kemi hitet si "Ma i madhi n'ven", "Asnihere" , Ani Syn (bashkpunim me Flori) e deri te " I Kom "(bashkpunim me Ermal Fejzullahu) qe ka me shume se 5 miljon klikime ne you tube

=== Freetracks,"Dissat " dhe Musafire te tjeret

 • Ghetto Geasy ft. 2po2 - Prishtinali Jom
 • Ghetto Geasy ft. Da Ghost & K-Master - Drog per Vesh
 • Ghetto Geasy ft. Soni Malaj - Zona Zero
 • Ghetto Geasy ft Flori - Baby
 • Ghetto Geasy ft Tuna&Meda - Diten ta boj Nate
 • Ghetto Geasy ft Dafina Zeqiri - D&G

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]