Tiruchirappalli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tiruchirappalli
ta : தி௫ச்சிராப்பள்ளி
Qytet
Njohur si Qyteti i fortesës shkëmbore
noform
Në kahun orar nga lartë: Tempulli Jambukeswarar, Tempulli Sri Ranganathaswamy, Kisha e Zonjës Sonë të Lourdes, Fortesa shkëmbore, Lumi Kaveri që e ndan Tiruchirappalli-n nga ishulli Srirangam, Anaicut-i i Sipërm
Administrimi
Shteti Flamuri [[India India]]
Shteti federal Tamil Nadu
Rajoni Chola Nadu
Distrikti Tiruchirappalli
Kryetari i Bashkisë A. Jaya
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 167.23 km2
 •  aglomerati 198.55 km2
Lartësia 88 m (m.n.d.)
Popullsia 916 857 banorë (2011)
 •  aglomerati 1 022 518[1] banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Tiruçitë
Zona Kohore +5:30
Kodi Postal 620 0xx
Prefiksi 0431
Targa TN-45, TN-48, TN-81
Koordinatat 10° 48′ 18″ Veri

78° 41′ 08″ Lindje

Faqja Zyrtare Korporata Bashkiake e Qytetit të Trichy-së

Tiruchirappalli (tiruçirapali).[2][3] (më parë i quajtur Trichinopoly në anglisht), i quajtur edhe Tiruchi ose Trichy, është një qytet në shtetin indian Tamil Nadu dhe qendra administrative e distriktit të Tiruchirappalli-t. Është korporata e katërt më e madhe bashkiake dhe aglomerati i po i katërt më i madh në shtet. I vendosur 322 km në jug të Chennait dhe 379 km në veri të Kanyakumari-t, Tiruchirappalli gjendet në qendrën gjeografike të shtetit. Delta e Kaverit fillon 16 km në perëndim të qytetit, lumi Kaveri ndahet më dysh, duke formuar ishullin Srirangam, që tani është përfshirë në Korporatën Bashkiake të Tiruchirappalli-t. Duke u shtrirë në 167.23 km2, qyteti në vitin 2011 kishte 916 857 banorë.[Shënimi 1][4]

Historia e shkruar e Tiruchirappalli-t nis në shekullin e III p.e.s., kur ishte nën sundimin e Dinastisë Chola. Qyteti ka qenë sunduar edhe nga Dinastia Pandya, Pallava, Perandoria Vijayanagara, Dinastia Nayak, Shtati Karnatik dhe Britania. Monumenti më i shquar historik në Tiruchirappalli përfshinë Fortesën shkëmbore, Tempullin Ranganathaswamy në Srirangam dhe Tempullin Jambukeswarar në Thiruvanaikaval. Qyteti i rëndësishëm arkeologjikisht i Uraiyur-it, kryeqyteti i Dinastisë së Hershme Chola, tashmë është një rrethinë e Tiruchirappalli-t. Qyteti luajti një rol të rëndësishëm në Luftrat Karnatike (1746–1763) midis British East India Company dhe kompanisë franceze.

Qyteti është një qendër e rëndësishme arsimore në shtetin e Tamil Nadusë dhe bujt institucione të njohura kombëtare si Indian Institute of Management (IIMT), Indian Institute of Information Technology (IIIT) dhe National Institute of Technology (NITT). Njësitë industriale si Bharat Heavy Electricals Limited (BHEL), Golden Rock Railway Workshop dhe Ordnance Factory Tiruchirappalli (OFT) kanë fabrikat e tyre në Tiruchirappalli. Prania e një numri të madh njësish fabrikimi të pajisjesh energjetike brenda dhe përreth qyteti ka bërë që qyteti të fitoi titullin "kryeqyteti i fabrikimimt të pajisjeve energjetike të Indisë". Tiruchirappalli është i njohur ndërkombëtarisht për markën e cheroot-it të njohur si Trichinopoly cigar, që eksportohej në sasi të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar gjatë shekullit të XIX.

Një qendër e rëndësishme rrugore dhe hekurudhore në shtet, qyteti shërbehet nga një aeroport ndërkombëtar, që operon fluturime për Azinë Jug-lindore dhe Lindje të Mesme. Sipas National Urban Sanitation Policy, Tiruchirappalli u rendit si qyteti i tretë më i pastër në Indi në 2016.


Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sipërfaqja e qytetit u shtua nga 146.9 km2 në 167.23 km2 në 2010, si rezultat i së cilës popullsia u rri nga 847 387 në 916 857 sipas censusit të vitit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Primary Census Abstract - Urban Aglomeration" (XLS). Registrar General and Census Commissioner of India. Marrë më 13 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Welcome to Tiruchirappalli ... The RockFort City!". Tiruchirappalli City Municipal Corporation. Marrë më 10 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sharma, Om Parkash (1989). Directory of Cities and Towns in India (Dy. Dir. of Census Operations). Kar Kripa Publishers. fq. 116. ISBN 978-81-85414-00-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Search PCA Data by District/SubDistrict/Town/Village Name: Tiruchirappalli (M Corp.)". Registrar General and Census Commissioner of India. Marrë më 25 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]