Toholampi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Toholampi
Toholammin kunta
Komunë
noform
Toholampi Kirkko
Stema_figura
Vendndodhja
Toholampi is located in Finlanda
Toholampi
Toholampi
Vendndodhja e Toholampi në FinlandëSuomessa.

Koordinatat: 63°46.5′V 24°15′L / 63.7750°V 24.250°L / 63.7750; 24.250

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Jari Kangasvieri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 616.88 [1] km2
Popullsia 3,335 [2] banorë
Dendësia 5.48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.toholampi.fi


Toholampi (finlandisht: Toholammin kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Qendrore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Toholampi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale