Toka e Re dhe Labradori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Toka e Re dhe Labradori (kthjellim).
Toka e Re dhe Labradori
(Anglisht) Newfoundland and Labrador
(Frangjisht) Terre-Neuve-et-Labrador
Stampa:Gd Talamh an Éisc agus Labradar
—  provincë  —
Motoja (Latinisht) Stampa:Passo biblico
stema_figuraFlag of Newfoundland and Labrador.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Saint John's
Gjuha zyrtare Anglisht (de facto)
Guvernatori John Crosbie zgjedhur më 4 shkurt 2008
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°33′38″V 52°42′46″P / 47.56054°V 52.71283°P / 47.56054; -52.71283 (Toka e Re dhe Labradori)Koordinatat: 47°33′38″V 52°42′46″P / 47.56054°V 52.71283°P / 47.56054; -52.71283 (Toka e Re dhe Labradori)
Sipërfaqja 405.212 km2
Popullsia 508.990 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26/03/2009.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help); Unknown parameter |accesso= ignored (|access-date= suggested) (help); Check date values in: |access-date= (help)
Dendësia 1,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 31 mars 1949
Zona Kohore UTC-4, UTC-3:30
Kodi Postar A (prefiksi)
NL (kodi)
www.gov.nl.ca/

Toka e Re dhe Labradori është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 405212 km² dhe popullsi 508990 banorë[1] dhe është themeluar më 31 mars 1949. Saint John's është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në