Tolga (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tolga (kthjellim).


Tolga
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tolga (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Tolga
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Erling Aas-Eng (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°24′V 10°59′L / 62.400°V 10.983°L / 62.400; 10.983 (Tolga)Koordinatat: 62°24′V 10°59′L / 62.400°V 10.983°L / 62.400; 10.983 (Tolga)
Sipërfaqja 1.123 km2
Popullsia 1.781 banorë 2004
Dendësia 1,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tolging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0723
Vendndodhja
Tolga is located in Norvegjia
Tolga
Tolga
www.tolga.kommune.no

Tolga është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1123 km² dhe popullsi 1781 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tolga – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]