Tomás Estrada Palma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tomás Estrada Palma
Tomas estrada palma.jpg
Presidenti i Kubës
20 maj 190228 shtator 1906
Paraardhësi: Askush
Pasardhësi: José Miguel Gómez
Të dhënat personale
Lindi më: 9 korrik 1835
Lindi në: Bayamo Kuba
Vdiq më: 4 nëntor 1908
Vdiq në: Santiago de Cuba Kuba
Partia politike: Partia Revolucionare i Kubës
Partia Republikane e Havanës

Tomás Estrada Palma (lindi më 9 korrik 1835 - vdiq më 4 nëntor 1908) ishte politikan kubanez. Ai ishte presidenti i parë i Kubës mes vitit 1902 dhe 1906. Ai ishte biri i Andrés Duque de Estrada dhe María Candelaria de Palma. Ai u martua me Genoveva Guardiola Arbizu më 15 maj, 1881, vajza e José Santos Guardiola, presidentit së Hondurasit.