Tom Doshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tom Doshi
Tom-Doshi-2021.jgp.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
Në detyrë
2005–2021
Kryetar i Partisë Socialdemokrate të Shqipërisë
Në detyrë
17 dhjetor 2020 – Aktiv
Paraprirë ngaËngjëll Bejtaj
Të dhëna vetjake
U lind më6 qershor 1964
Shkodër
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikePSD
PS (2005-2015)
Bashkëshortja/etXhovana Doshi
Fëmijët4
EdukimiUniversiteti i Tetovës
PunësimiBiznesmen
Politikan

Tom Doshi (Shkodër, 6 qershor 1966) është biznesmen dhe politikan shqiptar, deputet i Partisë Socialiste për tre legjislatura të njëpasnjëshme duke filluar nga viti 2005.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pinjoll i një familje të njohur me origjinë nga Kelmendi, fëmijërinë e kaloi në vendlindje në fshatin Trush. Ka mbaruar Universitetin Shtetëror të Tetovës në degën Juridik.[1] Doshi ka jetuar për një kohë të caktuar në Australi, ku edhe kanë lidhur dy fëmijët e tij.

Veprimtaria në fushën e biznesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas rikthimit në Shqipëri Tom Doshi realizoi një sërë manovrash në fushën e biznesit duke blerë dhe përvetësuar biznese të ndryshme, si një stabiliment të përpunimit të qumshtit dhe ndërmarjen më të fuqishme farmaceutike në vend. Gjatë viteve 1993-2005 ka qenë administrator i përgjithshëm i firmës së Ndërtimit "Aldosch" sh.p.k.[1][2] Gjatë viteve 2000-2005 ka qenë drejtor i përgjithshëm i Industrisë Farmaceutike "Profarma" sh.a. dhe Industrisë së qumështit "Ajka".[1][2]

Jeta politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U fut në politikë me Partinë Socialiste nën drejtimin e Fatos Nanos gjatë legjislaturës që filloi në vitin 2005[1]; pas largimit të Nanos dhe ardhjes së Edi Ramës vazhdon dhe kontribuon në PS. Gjatë periudhës shtator 2005 – mars 2007 ka shërbyer si anëtar i Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë[1].

Skandali "Doshi"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë shkurtit të vitit 2015 deputeti Tom Doshi në një debat me Gramoz Ruçin deklaron se qeveria Rama-Meta dhe disa ministra të saj janë të konsumuar dhe se arroganca e tyre ka arritur kulmin duke shpërfilluar problemet e popullit dhe të bazës së partisë.[3] Ndër të tjera deputeti Doshi shtoi edhe se: " Unë mendoj se duhet bërë një analizë e thellë e qeverisë, sepse ka ministra që kanë performancë shumë të dobët. [...] Këtë arrogancë nuk e kanë pasur as ministrat e Berishës. Ata ministra që nuk e kanë mbështetjen e grupit parlamentar, duhet të ikin. [...] Drejtoresha e Tatimeve është bërë si “Vejusha e Zezë” e Eskobarit, e cila ka vënë nënën, motrën dhe vëllain si sekserë që punojnë për përfitimet e tyre. Drejtoresha e Doganave ka burrin e saj sekser. Kjo është e vërteta! "[3][4]

Më 2 mars 2015 deputeti Tom Doshi përjashtohet nga grupi parlamentar i Partisë Socialiste.[5] Përjashtimi vjen pas kritikave që Doshi kishte ngritur ndaj Kryeministrit Edi Rama dhe ndaj ministrave të kabinetit qeveritar Rama-Meta.[5] Pas njoftimit për përjashtimin ga grupi parlamentar i PS deputeti Doshi u shpreh se: "Edi Rama sot ka një tutor që quhet Ilir Meta, i cili ka paguar lekë dhe ka urdhëruar për të vrarë mua dhe Mhill Fufin. Ka pesë muaj që unë ja kam bërë të qartë edhe vetë Ilirit, edhe Edi Ramës, edhe kryeprokurorit të Përgjithshëm, edhe kryeprokurorit të Krimeve të Rënda. Unë kam informuar Senatin amerikan për këtë punë. Ja bëra të qarta të gjitha Edi Ramës, edhe për 21 janarin, edhe për të gjitha gjërat por gjatë ditëve na vazhdim do të keni edhe ju informacion."[6]

Shiko dhe:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]