Tomisllavgradi

Coordinates: 43°43′N 17°14′E / 43.717°N 17.233°E / 43.717; 17.233
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tomisllavgradi
Fusha e Duvnos
Xhamia e Xhafer Xhuxhës në Tomisllavgrad

Tomisllavgradi , i njohur edhe me ish emrin Duvno ([dǔːʋno]), është një qytet dhe komunë në jugperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës, dhe gjithashtu selia e Kuvendit të Kantonit 10 të Federatës së Bosnjes dhe Hercegovinës.[1]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit do të thotë fjalë për fjalë "Tomisllav qyteti". Emri u ndryshua nga Duvno në vitin 1928 nga Mbreti Aleksandri I i Jugosllavisë në nderim të birit te tij Princit Tomislav dhe gjithashtu në nderim të Mbretit Tomislav te Kroacisë, mbreti i parë i Mbretërisë Kroate. Emri u rivendos në Duvno pas Luftës së Dytë Botërore në kohën e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë. Gjatë viteve 1990-ta u ndryshua edhe një herë në Tomisllavgrad. Ende, tek banorët e Bosnjës dhe Hercegovinës, banorët lokalë quhen shpesh si Duvnjaci ("Duvnjakë") dhe qyteti është quajtur shpesh Duvno. Gjithashtu, qytetit nganjëherë i është referuar thjesht si "Tomisllav". Dioqeza Katolike në atë zonë quhet ende e Duvno e Mostarit. Gjatë Perandorisë Romake, qyteti u quajt Delminium dhe gjatë Mbretërisë së Kroacisë, Zhupanjac (Županjac). Në kuadër të Perandorisë Osmane, qyteti ishte quajtur Zhupanj-potok dhe në kohën e Austro-Hungarisë, është quajtur thjeshtë Županjac.


Pozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tomislavgrad është 38 kilometres (24 mi)[2] nga qendra e qarkut Livno, 88 kilometres (55 mi)[2] nga Mostari, 162 kilometres (101 mi)[2] nga Sarajeva,[2] 161 kilometres (100 mi)[3] nga Banja Lluka, 91 kilometres (57 mi)[2] nga Spliti.

43°43′N 17°14′E / 43.717°N 17.233°E / 43.717; 17.233

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nizich, Ivan (1992).
  2. ^ a b c d e [1] Arkivuar 5 janar 2013 tek Archive.today[dead link]
  3. ^ [2][lidhje e vdekur][dead link]